Morels to jeden z naszych ulubionych grzybów wszechczasów i są teraz w sezonie! Ponieważ są zbierane z dzikiej przyrody, smardze mają sporo piasku, a wszystkie te małe zakamarki mogą być trudne do czyszczenia. Oto, jak to robimy…

Jest wiele dyskusji na temat tego, czy płukanki należy płukać pod wodą, czyścić na sucho papierowym ręcznikiem, czy namoczyć w osolonej wodzie. Wybieramy środkowe podłoże i płuczemy je szybko pod chłodną bieżącą wodą. Używamy starej miękkiej szczoteczki do zębów, aby delikatnie szorować między fałdami, a następnie osuszyć je ręcznikiem papierowym.

Muchy mają wydrążone centrum, a większe grzyby mogą czasami gromadzić w nich brud (lub od czasu do czasu insekta). W takich przypadkach przecinamy smardze na pół przed czyszczeniem. Prezentacja nie jest tak uderzająca, ale pójdziemy na kompromis, aby uniknąć piaszczystych grzybów.

Zarówno korpus w kształcie stożka, jak i łodyga są jadalne. Obcinamy koniec łodygi, jeśli jest szczególnie zdrewniały lub wysuszony.

Nie myj smarownic, zanim nie ugotujesz ich. Świeżo zerwane i schłodzone w papierowej torbie, będą przechowywane przez kilka dni, ale ich jakość pogarsza się szybko po ich umyciu.

Jaki jest twój ulubiony sposób na zjedzenie smardze?

Związane z: Wskazówka: oszczędzaj łodygi grzybów dla zup!

(Zdjęcie: członek Flickr Nature Snooper na licencji Creative Commons)