Jaką różnicę stanowi kropla. Ciepłe, bogate, pikantne i cierpkie, gorzkie mogą przekształcić koktajl, równoważąc jego smaki i dodając nowy wymiar i głębię. Niezbędny składnik klasycznych produktów, takich jak Manhattan, Old Fashioned, Sazerac i Champagne Cocktail, jest koniecznością dla każdego dobrze zaopatrzonego baru domowego..

Początkowo sprzedawany jako lekarstwo, gorzkie sięgają początków amerykańskich koktajli, kiedy farmaceuta Antoine Peychaud dodał odrobinę lub dwa do alkoholowych libacji serwowanych w jego aptekarze w XIX-wiecznym Nowym Orleanie.

Wykonane z alkoholu z aromatycznymi ekstraktami roślinnymi, takimi jak kora cynchowa (chinina), korzeń goryczki, piołun i kora i korzeń angostu, koktajle są nadal produkowane przez kilka firm dzisiaj, każdy z własnym ściśle strzeżonym przepisem:

Angostura
Dostępna w większości sklepów spożywczych, to właśnie większość receptur koktajlowych nazywa, gdy podają “bitters” jako składnik. Nazwa tego typu bittera, nazwanego dla trójnarodowej firmy Angostura, która produkuje je od początku XIX wieku, jest używana między innymi w koktajlach Old Fashioned, Manhattans i Champagne, między innymi.

Peychaud’s
Wytwarzany z tego samego sekretnego przepisu, Antoine Peychaud, zastosowany w latach trzydziestych XIX wieku, mikstura ta jest kluczowym składnikiem jednego z pierwszych koktajli, jaki kiedykolwiek zmieszano w Nowym Orleanie, Sazerac. Napój wykonany w jakikolwiek inny sposób to po prostu nie Sazerac.

Orange Bitters
Nie jest marką samą w sobie, ale stylem goryczy. Niegdyś prawie niemożliwy do wyśledzenia, intensywny pomarańczowy eliksir o smaku skórki cieszy się niedawnym powrotem na rynek. Po majstrowaniu przy starym przepisie i niektórych składnikach wyselekcjonowanych ze sklepu czarów w Greenwich Village, świetny koktajl, Gary Regan, uruchomił swoją własną wersję w 2003 roku. W zeszłym roku Angostura poszła w jego ślady swoją własną wersją – która wyróżnia się na tle ich zwykłych nalewek. spojrzenie z jasnopomarańczowym (zamiast znaku towarowego żółtym) czapeczką. Składnik koktajlu Pegu i “klasycznego” Martini, między innymi.

Inne marki i smaki
Wraz z ostatnim odrodzeniem koktajli na półkach sklepowych zaczynają pojawiać się ekscytujące nowe receptury. Etykieta Pre-Prohibition, Fee Brothers, oferuje teraz szeroką gamę smaków, mieszanie klasyki z nowymi: Old Fashion (w wersji Angostura), pomarańczowy, brzoskwiniowy, miętowy, cytrynowy, grejpfrutowy i whisky w wieku.

Gdzie kupić
W przeciwieństwie do gorzkich aperitifów, takich jak Campari, aromatyczne gorzkie koktajle można spożywać tylko kilka kropli na raz. Z tego powodu są klasyfikowane jako nie do picia (nie do picia) dodatki do żywności i są sprzedawane w sklepach spożywczych, a nie w sklepach monopolowych. (Międzynarodowy sklep spożywczy, Kalustyan’s w Nowym Jorku, poświęca im całą półkę).

I na koniec … Niektóre zastosowania poza etykietą
Nie wystawiliśmy tego testu na próbę, ale Dale Degroff i Gary Regan zarówno zalecają gorzkie lekarstwo na czkawkę: Moczyć cytrynowy lub limonkowy klocek w gorzkich, zanurzyć w cukrze, a następnie ugryźć na miąższu owocu. Dokładnie to, co zamówił lekarz.

Związane z: The Celluloid Pantry: Sazeracs i Live and Let Die

(Zdjęcia: Nora Maynard)

-Nora