Czasem nie zauważam w pełni niektórych etykietek spożywczych, dopóki nie zostaną mi wskazane, a nisko-wilgotna mozzarella była jedną z nich. Mozzarella o niskiej wilgotności wygląda inaczej niż te fantazyjne pojemniki ze świeżą mozzarellą wypełnioną wodą, a nawet jest przechowywana w zupełnie innej części sklepu. Czym więc jest ser mozzarella o niskiej wilgotności?

Czym dokładnie jest wolno wilgotna mozzarella?

Jak sama nazwa wskazuje, nisko-wilgotna mozzarella ma niższą zawartość wody niż świeży ser mozzarella. Ale jest w tym trochę więcej. Czasami określany również jako “dojrzała mozzarella”, “zwykła mozzarella” lub po prostu “mozzarella”, ten ser o niskiej wilgotności ma więcej czasu na kwarzenie i wiek, co ostatecznie wpływa na jego smak, konsystencję, trwałość i sposób, w jaki kucharze.

Mozzarella o niskiej wilgotności to ser, który można znaleźć w przypadku mleczarskim (w pobliżu bloków cheddaru, ricotta, śmietany i twarogu), sprzedawany w całych blokach, wstępnie rozdrobnionych workach i serze. Ma gęstszą konsystencję i bardziej pikantny aromat niż łagodna, mleczno-świeża mozzarella. Podczas gdy świeża mozzarella starzeje się i szybko po niej się pogarsza, mozzarella o niskiej wilgotności ma znacznie dłuższy okres trwałości i może trwać przez tygodnie w lodówce.

Niezależnie od tego, czy zaczynasz od całego bloku, czy wstępnie rozdrobnionej, mozzarella o niskiej wilgotności, znana jest ze swojej topliwości. Jego forma jest łatwo zmieniana przez ciepło, co oznacza, że ​​topi się jak marzenie, staje się rozciągliwa i elastyczna. I w przeciwieństwie do świeżej mozzarelli, nie rozpuszcza się ona w niewielkiej ilości wody.

Jak zrobić niesamowitą pizzę w domu

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

Najlepszy czas na użycie wilgotnej mozzarelli

Najlepszą porą na przełamanie niskiej wilgotności mozzarelli jest noc na pizzę; to nasz numer jeden dla pizzy.

Oczywiście istnieje smak i topliwa topliwość, która zapewnia dobry moment ciągnięcia sera, ale to naprawdę niska zawartość wody sprawia, że ​​się wyróżnia. Ponieważ ten ser o niskiej zawartości wilgoci wypuszcza mało lub nie ma wody podczas gotowania, oznacza to, że znacznie mniej prawdopodobne jest skosztowanie pizzy.