Niedawno napisałem o japońskich śliwkach ume, które są teraz w sezonie. W tym poście przeprowadzę cię przez proces tworzenia umeshu, który jest słodkim serdelkiem wykonanym ze śliwek ume. Większość ludzi nazywa to “winem śliwkowym”, ale z technicznego punktu widzenia jest to serdel lub likier.

Ten słodki, owocowy trunek jest bardzo łatwy do zrobienia, wymaga niewielu składników, a kiedy jest gotowy do picia, możesz też jeść śliwki! Jest niesamowity sam w sobie, na skałach lub zmieszany z odrobiną sake lub sake.

Używa się cukru skalnego, ponieważ rozpuszcza się wolniej niż cukier stołowy i bardziej równomiernie smakuje alkohol. Soczu (również napisane jako soju lub shochu) to rodzaj japońskiej i koreańskiej wódki wykonanej ze słodkich ziemniaków lub ziaren. Butelki plastikowe o pojemności 1,75 litra są dostępne na rynkach azjatyckich. Spróbuj znaleźć sochu, czyli 35% alkoholu, ale jeśli nie możesz, 24% alkoholu jest w porządku. Jeśli nie możesz znaleźć sochu, możesz użyć wódki. To po prostu musi być bez smaku, destylowany napój alkoholowy.

Czego potrzebujesz

Składniki
Japońskie zielone śliwki ume – zamów Mitsuwa pod numerem 1-877-MITSUWA (877-648-7892) na zamówienie. Dostępne tylko dla krótkiego okna na początku lata!
Cukier trzcinowy
Soju / sochu
Opcjonalnie: purpurowe liście shiso

Sprzęt
Waga kuchenna
Duży, niemytyczny słoik z szerokim otworem i szczelną pokrywką. Słoik powinien być wystarczająco duży, aby śliwki, cukier i soczu mogły wypełnić tylko 3/4 słoika.

Instrukcje

1. Umyć śliwki i usunąć łodygi. Łodygi są małe i głębokie, więc użyj wykałaczki lub paznokcia, aby je wykopać.

2. Odmierz ilość śliwek, które wypełnią połowę słoika, którego zamierzasz użyć. Zważ je. Odłożyć na bok.

3. Odważ cukier kamienny w ilości stanowiącej połowę masy śliwek. Na przykład, jeśli masz dwa funty śliwek, potrzebujesz funta cukru skalnego.

4. Umieść warstwę śliwek w słoiku, następnie warstwę cukru skalnego, następnie warstwę śliwek, a następnie warstwę cukru skalnego. Kontynuuj, aż wszystkie śliwki i cukier zostaną zużyte. Opcjonalnie: możesz dodać warstwy czerwonych liści shiso, jeśli chcesz.

5. Wlej alkohol w słoiki, aż na wierzch śliwek pojawi się około jednego centymetra alkoholu.

6. Zdejmij pokrywkę na słoik i przechowuj śliwki w chłodnym, ciemnym miejscu. Od czasu do czasu wstrząśnij słoikiem, aby pomóc mu zmieszać się z alkoholem. Po 5 do 6 miesiącach umeshu jest gotowy do picia. Jednak ten likier waży się z wiekiem, więc po roku lub dwóch można zauważyć inny smak. Spróbuj zrobić kilka różnych partii i wypij po 6 miesiącach, wypij drugi po roku i wypij następny po 2 latach.

Związane z:
Infused Vodkas (i Porady DIY!) Z Sub Rosa Spirits
Koktajl Inspiracja: jak napełniać wódkę
Jak zrobić likier z zielonego orzecha

(Zdjęcia: Kathryn Hill)


Potrzebujesz więcej inteligentnych samouczków, aby załatwiać sprawy w domu?

Zobacz więcej Jak pisać posty

Szukamy również wspaniałych przykładów twojej domowej inteligencji!

Prześlij swoje własne tutoriale lub pomysły tutaj!