Jeśli zajrzysz do moich szafek, zobaczysz niezliczone małe słoiki z miksturami z ziół, które są zarówno smaczne jak i lecznicze. Spożywanie miodu na bazie ziół stało się jednym z moich ulubionych sposobów wykorzystania resztek tymianku z obiadu gotowanego do spożycia, garści dziką miętą znalezioną podczas żerowania lub pączków jadalnego bukietu kwiatowego. To nie może być łatwiejsze. A jeśli zaczniesz już teraz, jest dużo czasu, aby zrobić je również na świąteczne prezenty.

Jak można użyć miodu z ziołami? Możliwości są nieskończone. Użyj go do osłodzenia herbaty, lemoniady, owoców i wypieków; zamieszać w sosy sałatkowe i marynaty; lub podawać z serem. Miody ziołowe mogą być również stosowane w medycynie, na przykład miód z szałwii w celu złagodzenia bólu gardła lub miodu z rumianku w celu ułatwienia rozluźnienia. Generalnie lubię tworzyć miody z pojedynczego zioła, ale możesz również uzyskać kreatywność i przygotować mieszankę – może twój własny podpisowy miód!


Jak zrobić miód ziołowo-ziołowy

Czego potrzebujesz

Składniki

 • Suszone zioła (patrz przepis Uwaga)

 • Miód (patrz uwaga do przepisu)

 • Sprzęt
 • Czyste, suche słoiki i pokrywki (dobrze sprawdzają się słoiki półtonów i kufli)

 • Chopstick, drewniany uchwyt łyżki lub inne mieszadło (unikaj metalu, który może porysować słoiki)

 • Wyczyść ściereczkę do wycierania słojów

 • Filtr

Instrukcje

 1. Przygotuj zioła: Zioła powinny być suche (patrz uwaga poniżej) i mogą być w postaci całych gałązek lub oddzielonych liści, pąków i płatków. Siekane zioła mogą szybciej parzyć, ale mogą być również trudniejsze do odstresowania. (Aby wysuszyć świeże zioła, należy zastosować metodę suszenia powietrzem lub piecem, odwadniacz lub mikrofalówkę).

 2. Połącz zioła i miód: Umieść zioła w dolnej części słoika i napełnij słoik prawie do góry miodem. Za pomocą pałeczki lub innego narzędzia wymieszaj, aby pokryć zioła miodem. Doładuj z większą ilością miodu, aby wypełnić słoik. Przetrzyj obrzeże słoika czystą szmatką i szczelnie przykryj.

  Wskazówka: Oznacz słoik zawartością i datą, aby nie zapomnieć!

 3. Zaparzać: Pozwól zioła parzyć przez co najmniej 5 dni. Jeśli zioła unoszą się na wierzchu, przekręć słoik kilka razy, aby dobrze je pokryć. Aby uzyskać bardziej intensywny smak, zaparzać przez kolejny tydzień lub dłużej.

 4. Odcedzić: Odcedź miód do czystego słoika. W zależności od ilości miodu i ziół oraz wielkości sitka, może być konieczne wykonanie tego etapami. (Wskazówka: użyj resztek ziół, aby wytworzyć tisane.)

 5. Sklep: Przechowuj miód w szczelnie zamkniętym słoiku w chłodnym, suchym miejscu. Będzie trwać w nieskończoność.

Uwagi do przepisów

Podstawowa formuła: Użyj około 1-2 łyżki suszonych ziół za 1 szklanka (8 uncji) miodu.

kochanie: Lekki, łagodny o smaku miód ogólnie działa najlepiej. (Użyj Lokalizatora Miodu i wspieraj swoje lokalne pszczoły i pszczelarzy.)

Zioła: Użyj pojedynczego zioła lub kombinacji. Rozmaryn, szałwia, tymianek, mięta, melisa, lawenda, rumianek, płatki róży i igliwie sosnowe sprawiają, że wszystkie są uroczymi miodami. Można również użyć przypraw takich jak wanilia, cynamon i anyż. Zioła powinny być suche; patrz instrukcje poniżej.

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa:

Chociaż niektórzy ludzie wykonują warzone miody ze świeżymi ziołami, proces ten wymaga suszonych ziół w celu ograniczenia aktywności wody i wzrostu zarodników Clostridium botulinum. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Clemson Extension’s Is herb-infused miód bezpieczny do przygotowania w domu?


Potrzebujesz więcej inteligentnych samouczków, aby załatwiać sprawy w domu?
Zobacz więcej Jak pisać posty
Szukamy również wspaniałych przykładów twojej domowej inteligencji!
Prześlij swoje własne tutoriale lub pomysły tutaj!

(Zdjęcia: Emily Ho)