(Źródło zdjęcia: Olga Massov)

Niektóre z najbardziej aromatycznych kawałków mięsa są najtańsze. Mój rzeźnik zwrócił mnie na ten przekrój zwany kalifornijskim tri-tipowym stek, który gotuje w mgnieniu oka i jest świetnym dodatkiem do letniej sałatki.

(Image credit: Apartment Therapy)

(Image credit: Apartment Therapy)

Najlepsza część – kiedy wskaźnik ciepła wznosi się wyżej i wyżej, ten przepis pozwala szybko wejść i wyjść z kuchni bez rozbijania potu. Jeśli nie możesz znaleźć steku z tri-tip w swojej okolicy, spróbuj tego przepisu ze stekiem ze spódnicy.


Stek z Morza Śródziemnego Tri-Tip

Służy od 2 do 4

 • 1 funt

  Kalifornijski tri-tip, znany również jako tri-tip Santa Maria lub California

 • 1 łyżeczka

  Sól koszerna

 • 1/4 łyżeczka

  świeżo zmielony czarny pieprz

 • 2 łyżka stołowa

  Oliwa z oliwek

 • 2 łyżka stołowa

  granaty melasy

 • 1

  tłusty czosnkowy ząbek, mielony

 • 1 łyżka

  drobno posiekana mięta

Opłucz stek i połóż go ręcznikiem papierowym, dopóki nie pozostanie widoczna wilgoć; posyp solą i pieprzem. Pozwolić stekowi usiąść w temperaturze pokojowej, nieosłoniętej przez 1 do 2 godzin.

Rozgrzej olej na patelni żeliwnej, na wysokiej, przez 3-4 minuty, aż będzie gorąca i błyszcząca. Ostrożnie, ale zdecydowanie, umieść stek na patelni – nie ruszaj go przez 5 minut. Odwróć stek i gotuj przez kolejne 4 do 5 minut (w zależności od tego, jak rzadko go chcesz – to da ci średnio rzadki stek, ten na zdjęciu jest rzadki).

Gdy stek gotuje, wymieszaj melasy, czosnek i miętę. Po zakończeniu steku usuń go z patelni i umieść na desce do krojenia. Posmaruj obie strony steku polewą z melasy aż do całkowitego zużycia glazury. Przykryj stek folią aluminiową przez 10 minut, po czym pokrój stek na ziarna. Natychmiast podawaj.