Soczysta, soczysta brzoskwinia jest jedną z największych przyjemności lata, ale która jest lepsza: biała lub żółta? Opinie są podzielone na nasze gospodarstwo domowe. Niektórzy wolą żółte brzoskwinie, powołując się na ich “klasyczny brzoskwiniowy smak”, podczas gdy inni chwalą słodycz białych brzoskwiń. Czy masz preferencje?

Z zewnątrz żółte i białe brzoskwinie wyróżniają się kolorem skóry – głębokim żółtym z czerwonym lub różowym rumieńcem dla pierwszego, a blady i różowy dla tego drugiego. Wewnątrz złoty miąższ żółtej brzoskwini jest bardziej kwaśny, cierpki smakuje, gdy brzoskwinia dojrzewa i mięknie. Brzoskwinie brzoskwiniowe mają niższą zawartość kwasu i smakują słodko, są jędrne lub miękkie.

Białe brzoskwinie są również delikatniejsze i łatwiejsze w posiniaczeniu, co uniemożliwiło ich sprzedaż w większości sklepów do lat 80. XX w., Kiedy opracowano bardziej wytrzymałe odmiany. Według Russ Parsons w Jak wybrać brzoskwinia, starsze odmiany białych brzoskwiń (i nektarynek) miały odrobinę aromatu do zbilansowania cukru, ale te sprzedawane dziś są bardziej równomiernie słodkie. Nadal można znaleźć niektóre starsze odmiany na rynkach rolniczych.

Jeśli chodzi o gotowanie, oba typy są wymienne zgodnie z preferencjami. Ogólnie uważamy, że delikatna, kwiatowa słodycz białych brzoskwiń doskonale nadaje się do jedzenia poza domem lub grillowania, ale jak na bardziej intensywny smak żółtych brzoskwiń do pieczenia.

Niektóre przepisy od The Kitchn:
• Grillowane brzoskwinie z bita śmietaną waniliową
• Indywidualne pierogi z indyka z brzoskwiniami, które można zapakować na obiad
• Brzoskwinia i tymianek Polenta Tart
• Pieczone brzoskwinie z winem deserowym
• Super-szybki letni deser: brzoskwinia i ciasteczka Crostata

Związane z: Jak mogę szybko zachować wszystkie te białe brzoskwinie?

(Zdjęcia: członkowie Flickr, którzy są licencjonowani na licencji Creative Commons i katiesw1 na licencji Creative Commons)