(Źródło: Sea Wave / Shutterstock)

Przyjrzyj się owijarce wokół kawałka masła, a otrzymasz pomocne informacje o tym, co jest w środku. Tak, wskazuje, czy kij jest solony czy niesolony, i są oznaczenia pomiarowe, ale jest ich więcej. Możesz również zobaczyć masło oznaczone jako “słodkie masło śmietankowe”, ale co dokładnie to oznacza?

To wszystko w nazwie

Określenie “słodka śmietana” odnosi się po prostu do głównego składnika masła. Jest zrobiony z pasteryzowanej świeżej śmietany, w przeciwieństwie do śmietanki kulturalnej lub kwaśnej. A słowo “słodki” używane jest głównie w celu odróżnienia go od alternatywnych kremy kulturalnych lub kwaśnych.

Hodowane lub kaszone maseczki kremowe mają ostry, lekko kwaśny smak i są wytwarzane z dodanymi kulturami lub masło może być fermentowane w celu uzyskania wyraźnego smaku. Masło w stylu europejskim jest zwykle wytwarzane w ten sposób, podczas gdy masło w stylu amerykańskim jest zazwyczaj sprzedawane jako masło o słodkich kremach.

Czytaj więcej

  • Jak zrobić masło (i masło hodowlane!)
  • Jaka jest różnica między masłem europejskim i amerykańskim?

Określenie “słodkie masło śmietankowe” z pewnością może powodować zamieszanie. Czy jest słodszy niż zwykłe masło? Czy jest bardziej kremowy??

Ani trochę. Pomimo tego, co wydaje się wskazywać, słodkie masło śmietankowe nie jest faktycznie słodzone, ani nie jest bardziej kremowe. Nie jest słodsza ani bardziej kremowa niż jakikolwiek inny kawałek masła, który prawdopodobnie znajdziesz na półce w sklepie spożywczym.

The Salt Factor

Słodkie masło śmietankowe jest zarówno solone, jak i niesolone, i jest najbardziej podstawowym i komercyjnie produkowanym rodzajem masła w Ameryce Północnej. Podczas gdy masło ze słodkich kremów jest czasem używane jako synonim masła solonego, może być również niesolone. Spójrz na opakowanie; jeśli masło nie jest oznakowane jako niesolone, masło śmietankowe jest lekko osolone.