Z Ramadanem – miesięcznym muzułmańskim świętem na czczo, które trwa od 15 maja do 14 czerwca – zaczynającym się w zeszłym tygodniu, teraz jest odpowiedni moment, by dowiedzieć się o halalowym oznaczeniu mięsa, ważnej koncepcji i przekonaniu związanym z pożywieniem dla tej wspólnoty religijnej.

Definicja halalu

Najbardziej logicznym miejscem do rozpoczęcia dyskusji na temat muzułmańskiego doświadczenia gotowania i jedzenia jest jedzenie halal, jedyny rodzaj mięsa uważnych muzułmanów może jeść. Aby mięso było halalem, arabskie słowo oznaczające “dopuszczalny”, zwierzę, które dostarcza mięso, musi zostać podniesione, a następnie zabite, zgodnie z surowym zestawem wytycznych podobnych do tych, które rządzą koszernym mięsem dla żydowskich zjadaczy – w rzeczywistości, gdy mięso halal jest niedostępne, wielu muzułmanów czuje się wygodnie kupując mięso koszerne.

The Nitty-Gritty: Slaughter

Wrażliwi czytelnicy, uwaga – nie można mówić o halalach bez rozmowy o uboju. Obserwującym muzułmanom, podobnie jak uważnym Żydom, nie wolno spożywać krwi; dlatego śmierć zwierzęcia musi wynikać z utraty krwi. Najczęściej zwierzę zwisa z nóg, a następnie wywołuje je ostrym, głębokim nacięciem na szyi. Zwierzę musi następnie wykrwawić się całkowicie lub wykwitnąć przed gotowaniem i spożyciem mięsa.

Osoba dokonująca cięcia niekoniecznie musi być praktykującym muzułmaninem, ale zgodnie z sunnickim islamem musi być “Osobą Księgi” – muzułmaninem, Żydem lub chrześcijaninem – a imię Allaha musi być przywołane w momencie śmierć przez recytowanie arabskiego bismillah, “w imię Boga”.

Globalna Kołdra My Iftar Table

(Źródło zdjęcia: Leela Cyd)

Które Zwierzęta są Halalne?

Wołowina, jagnięcina, kurczak i ryby mogą być zarówno halal, jak i rzadziej spożywane mięsa, takie jak dziczyzna i ptactwo łowne. Jedynymi zakazanymi zwierzętami są świnie i gady. W przeciwieństwie do judaizmu muzułmanie mogą jeść skorupiaki i skorupiaki, ptaki lądowe, takie jak strusie i mięso wielbłąda. I jak każdy wie, kto kiedykolwiek włożył jagnięcą szawarmę w sos jogurtowy, nie ma żadnych ograniczeń związanych z połączeniem mięsa i nabiału..

Co z życia zwierzęcia?

Islamskie prawo, czyli szariat, dekretuje, że przed dokonaniem uboju zwierzę halal musi prowadzić zdrowe życie wolne od cierpienia. Również dieta zwierząt halal nie może zawierać żadnych ubocznych produktów mięsnych, ponieważ spożycie zwierząt mięsożernych jest zabronione. Ponieważ przemysłowy system mięsny jest tak najeżony nadużyciami ze strony zwierząt, niektórzy muzułmanie opowiadają się za dietą bezmięsną, twierdząc, że produkt takiego systemu nigdy nie może być halal, bez względu na to, jak zwierzę jest zabijane.

Spór

W dzisiejszych czasach większość komercyjnych rzeźni ogłusza zwierzęta przed ich ubojem za pomocą pistoletu z niewypałem. Większość działaczy na rzecz praw zwierząt twierdzi, że oszołamianie zwierzęcia przed jego zabiciem jest bardziej humanitarne; zwierzę traci przytomność, zanim zostanie zabite, więc nie odczuje bólu w chwili uboju.

Jednak niektóre władze muzułmańskie obawiają się, że ogłuszacz może zatrzymać serce zwierzęcia przed cięciem szyi, które powinno go zabić; takie zwierzę nie byłoby halalem, ponieważ śmierć musi wynikać z utraty krwi. W rezultacie niektóre rzeźnie halal nie zatrudniają przed śmiercią ogłuszenia, praktyka, która aktywistów, w tym adwokata zwierząt i projektant rzeźnicy Temple Grandin, ostrzega może szybko skręcić w nadużycia zwierząt. W krajach europejskich, w tym w Norwegii, Danii, Szwecji i Szwajcarii, oszołamianie przed ubojem jest egzekwowane przez prawo, nawet w rytualnych rzeźniach.