Autorzy książek kucharskich Jeff Hertzberg i Zoë François z naszego ukochanego Chleba Artisan w pięć minut dziennie powracają z zupełnie nową kolekcją! Ta książka skupia się na bochenkach wykonanych z całych pszenicy i pełnoziarnistych, wszystkie wykorzystują technikę bez ugniatania i głupoty (tak, naprawdę!). Rezultaty są pyszne i piękne. Spójrz!

Tytuł i wydawca: Zdrowy chleb w pięć minut dziennie: 100 nowych przepisów na pełnoziarniste produkty, owoce, warzywa i składniki bezglutenowe przez Jeffa Hertzberga i Zoë François. Opublikowane przez Thomas Dunne Books (odcisk St. Martin’s Press), 2009.

Pierwsze wrażenia: Wspaniałe zdjęcie tego wysadzanego nasionami bochenka przyciągnęło nas od razu (i sprawiło, że jesteśmy głodni!). Jest to wytrzymała twarda okładka z 16-stronicową wkładką przedstawiającą kolorowe zdjęcia różnych przepisów z książki. Przepisy są drukowane w czytelny i czytelny krój i wyglądają na łatwe do naśladowania.

Kąt: Ta druga książka autorstwa Jeffa Hertzberga i Zoë François jest skierowana do osób, które kochają swój chleb, ale chcą także włączyć do swojej diety więcej pełnych ziaren i zdrowych składników. Twórcy ciężko pracują nad rozproszeniem idei, że “pełnoziarniste” oznaczają “nudne i pozbawione smaku” z kuszącymi przepisami, takimi jak turecki chleb z pereł i chleb z prawdziwego ryżu.

Przepisy: Większość przepisów w tej książce to niewielkie odmiany ich receptury na cały bochenek z pszenicy. Jest to robione z około 3/4 mąki z pełnego ziarna pszenicy i 1/4 mąki uniwersalnej, a wynika to z ich metody sygnowania szybkiego mieszania ciasta, pozwalając mu się podnieść i przechowywania w lodówce do pieczenia. Ten główny przepis wykorzystuje również dobrą dawkę żywego glutenu pszennego, aby poprawić strukturę chleba, ponieważ całe ziarna nie zawierają dużo glutenu we własnym zakresie.

Receptury to nie tylko zwykła pszenica, ale także różnorodne rodzaje ziaren, takich jak żyto, orkisz, owies i jęczmień. Nasiona, pokrojone w kostkę i rozdrobnione warzywa, suszone owoce i zioła są również dodawane do smaku, tekstury i korzyści zdrowotnych.

Książka zawiera także cały rozdział na temat bezglutenowych pieczywa i ciastek. Te przepisy używają tej samej prostej, 5-minutowej metody mieszania jak zwykłe bochenki i wykorzystują składniki takie jak mąka z brązowego ryżu i guma ksantanowa. Jeśli stosujesz dietę bezglutenową i masz ochotę na naprawę chleba, zdecydowanie spójrz na tę sekcję!

Inne rzeczy: Autorzy zamieszczają uwagi żywieniowe dla wielu składników używanych w ich przepisach. Jeśli istnieją określone witaminy lub składniki odżywcze, które próbowaliście zastosować w swojej diecie, te uwagi mogą być pomocnym przewodnikiem.

Mocne i słabe strony: Podsumowując, książka ta jest przystępnym, przyjaznym i bardzo przydatnym przewodnikiem do pieczenia z pełnymi ziarnami. Nawet jeśli nigdy nie piekłeś bochenka chleba w swoim życiu, ta książka daje ci narzędzia i pewność, by podnieść paczkę drożdży i upiec.

Receptury są pomysłowe i inspirujące, a wychodzą nam poza gęste cegły z pszenicy, które nasi rodzice narzucili nam jako dzieciom! Wielokrotnie przygotowywaliśmy główny przepis, piecząc go jako bochenek, pizzę i nadziewany chleb. Możesz zobaczyć wynik naszego bochenka powyżej!

Stały nacisk na zdrowie i odżywianie czasami wydawał się nieco przesadzony. Czytanie, że czosnek pomoże obniżyć nasz cholesterol lub że bazylia jest źródłem witaminy K może być użyteczną informacją, jeśli zaczynasz nową dietę, ale osobiście bardziej zależy nam na tym, czy chleb rzeczywiście smakuje wybornie z tymi Składniki.

Przepisy na Right Now: Cynamonowo-rodzynkowe bułeczki pełnoziarniste, bagietka z rozmarynu, chleb jabłkowo-jęczmienny, chleb turecki z gruszką, bezglutenowe kije z parmezanu, cynamonowe bułeczki z serem kremowym.

Zalecana? Tak, szczególnie dla osób, które chciałyby jeść więcej pełnych ziaren i zdrowych składników w codziennej diecie. Ta książka to również doskonały wybór dla osób, które chciałyby zacząć pieczenie, ale denerwują się pracą z mąką i drożdżami!

Kup książkę: Zdrowy chleb w pięć minut dziennie: 100 nowych przepisów na pełnoziarniste produkty, owoce, warzywa i składniki bezglutenowe autorstwa Jeffa Hertzberga i Zoë François, 19 dolarów na Amazon.com

Związane z: Praca z drożdżami: nie bój się!

(Zdj .: Amazon.com i Emma Christensen)