Wiele diet jest naprawdę przerażających. Kiedy Google opublikowało ranking najbardziej poszukiwanych diet roku 2017, większość z nich brzmiała jak okropne pomysły, takie jak te, które mówią, że jedzą tylko jajka na twardo przez dwa tygodnie, lub te, które wymagały zapłaty mnóstwa pieniędzy za tajemnicze suplementy.

Ale nawet te wydają się niemal racjonalne w porównaniu z modną nową “dietą” zwaną “szybką wodą”, która w rzeczywistości nie jest dietą. Po prostu nie jemy jedzenia. Nie ma selera, żadnej kapusty ani nawet jednej fasoli. Po prostu głoduje się i pije wodę i udaje, że jest zdrowy.

Krótkie posty lub “oczyszczanie”, w których osoba spożywa tylko sok lub zupę, przez jakiś czas pozostawały w etosie, ale poszczenie na wodzie przenosi ten pomysł jeszcze dalej. Nie pozwala nawet osobie na sok i nie zatrzymuje się po zaledwie tygodniu lub dwóch. Poszczenie wody obejmuje spożywanie wyłącznie wody, herbaty, kawy i seltzer – które naturalnie zawierają zero kalorii – i może trwać przez miesiąc lub dłużej.

Elan Kels, 36-letni pośrednik w obrocie nieruchomościami, postanowił spróbować po usłyszeniu o tym w Internecie. Mówi, że próbował milion diet, które nie działały dla niego. Potem stracił na wadze, wykonując nieregularne oczyszczanie, ale chciał szybszych wyników, więc postanowił pójść jeszcze dalej i przestać jeść w ogóle przez 47 dni.

“Chodzi o to, że można to zrobić tak długo, jak długo będziecie mieli tłuszcz na ciele, i to daje energię” – powiedział New York Post.

Ale ludzie nie są wielbłądami, a eksperci twierdzą, że chodzenie bez kalorii może powodować poważne problemy zdrowotne.

Specjalista ds. Zaburzeń odżywiania i kliniczny pracownik socjalny Joanne Labiner powiedział New York Post że post wodny jest rodzajem nieuporządkowanego jedzenia i jest potencjalnie bardzo niebezpieczny.

“To może być tak złe dla narządów, dlatego ludzie z anoreksją mogą umrzeć na atak serca, ich ciało karmi się sercem” – powiedziała. “Twoje ciało uważa, że ​​jest to nagły przypadek i stara się zapobiec zużyciu tłuszczu i odżywia mięśnie”.

“W tej” diecie “jest wiele rzeczy,” zgodził się dietetyk Jo Travers, autor “Dieta Low-Fad”, w wywiadzie dla The Independent. “Na początek nie ma prawie żadnych witamin i minerałów, większość witamin jest rozpuszczalna w wodzie i nie można ich przechowywać, więc potrzebujesz ich regularnie przez cały dzień, a wtedy nie ma białka, co oznacza, że ​​organizm musi rozkładać mięśnie aby odtworzyć aminokwasy w hormony i enzymy, aby pozostać przy życiu. ”

Elan Kels miał iść przez 47 dni bez jedzenia, ale zrobił to dopiero 28, zanim zrezygnował, ponieważ był zbyt zmęczony, aby nawet wstać z łóżka. Stracił 55 funtów w ciągu tych 28 dni, ale odzyskał wagę, gdy ponownie zaczął jeść. Ponieważ oprócz tego, że jest potencjalnie bardzo niebezpieczny, post na wodzie nie jest nawet skuteczny.

“Kiedy odmawiasz organizmowi potrzebnych kalorii, twój metabolizm zwalnia z wysiłkiem, aby zaoszczędzić kaloryczne paliwo i może zostać zaburzony pomimo odzyskania normalnych nawyków żywieniowych”, powiedział specjalista od żywienia i zaburzeń odżywiania Rhiannon Lambert Niezależny. “W rezultacie tego rodzaju dieta doprowadzi do poważnych niedoborów odżywczych i prawdopodobnie do utraty mięśni szkieletowych.”

Pomimo faktu, że post na wodzie jest nieefektywny i potencjalnie bardzo niebezpieczny, staje się niepokojąco popularny w mediach społecznościowych. Na Instagramie oznaczonych #waterfast znajduje się ponad 17 600 postów, a użytkownicy używają hashtagów na Twitterze i YouTube, aby rozmawiać o postach, znaleźć ludzi, którzy będą zachęcać do ograniczenia liczby kalorii i zachęcić innych do głodzenia się..

Travers szczególnie nienawidzi tego, że post na czczo jest opisywany jako “oczyszczający” lub “detoks” i promowany tak, jakby był zdrowy, kiedy bardzo nie jest.

“Ten język jest tak mylący, że” oczyszczenie “lub” detoksykacja “są całkowicie pozbawione znaczenia – powiedziała Niezależny. “Mają pozytywny nastrój i mają halo zdrowotne, ale w rzeczywistości jest to kompletny mit. Zdrowa zbilansowana dieta nazywa się zdrową i zrównoważoną dietą, ponieważ jest zdrowa i zrównoważona.”