W przypadku przerażenia wywołanego przez Salmonellę i przypomnienia tego jaja w wiadomościach pasteryzowane jaja zyskują więcej uwagi niż zwykle. Zastanawiasz się, czy powinieneś się przełączyć? Oto kilka rzeczy do zapamiętania.

Jaja pasteryzowane występują w trzech postaciach: z łupin w kartonach, suszone i sproszkowane oraz (coraz częściej) jako całe jaja w skorupce. Ponieważ jajka zaczną gotować około 145 °, pasteryzacja musi nastąpić poniżej tej temperatury. Większość jaj jest pasteryzowana poprzez trzymanie ich w ciepłej wodzie o temperaturze od 130 ° do 140 ° przez 5 – 45 minut. Po pasteryzacji jaja są pokryte woskiem o jakości spożywczej, aby zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu.

Pasteryzacja zabija potencjalnie szkodliwe bakterie, w tym Salmonella. Istnieje pewna debata na temat tego, czy proces ten może również zabić lub zmienić inne zdrowe części jaja lub wpłynąć na jego ogólną wartość odżywczą, tak jak w przypadku pasteryzowanego mleka wersetowego surowego mleka. Harold McGee w Na jedzenie i gotowanie mówi, że jaja pasteryzowane mogą być używane zamiast świeżych jaj, ale czasami nie spieszą się zbytnio ani nie ulegną koagulacji tak skutecznie, jak to tylko możliwe..

Co myślisz? Czy zaczniesz używać pasteryzowanych jaj?

Związane z: Nauka o żywności: Jak radzić sobie z pasteryzacją w ultrawysokiej temperaturze?

(Zdjęcie: członek Flickr Maveric2003 na licencji Creative Commons)