Maxwell i ja właśnie wróciliśmy z naszego trzeciego dziesięciodniowego kursu medytacyjnego Vipassana w chłodnym zakątku Massachusetts. W ten weekend powróciliśmy do Nowego Jorku, przywitani przez jasne światło, głośne dźwięki i dla mnie, styczniowy tradycyjny motyw “Jedzenie światłem” na The Kitchn.

Myślałem już o pojęciu jedzenia światła, biorąc pod uwagę dwudaniowy posiłek na górze, ale kiedy zobaczyłem, że Maxwell napisał odę do prostoty i trwałości naczyń w środku (powyżej), pomyślałem, że powinien wywołać to, co zauważyłem w kwestii jedzenia z większą świadomością i mniejszym hałasem. Jeść spokojnie a jeść lekko.

Kiedy obudziłeś się w Nowy Rok i otworzyłeś swoje czasopisma kulinarne i blogi, prawdopodobnie zobaczysz sałatki, tofu, łososia oraz wskazówki dotyczące oczyszczania i postu. Być może podrapałeś się w głowę i zastanawiałeś się, czy świat podprogowo mówi ci o diecie.

Chociaż zgadzam się, że styczeń jest doskonałą okazją, aby zacząć od nowa we wszystkim, co robimy, myślenie o tym, że gotujemy i jemy w ograniczający i nijaki sposób, jest niebezpieczne. Nie chodzi o to, aby nie wyłączać cię z jedzenia; potrzebujesz żywności do życia. Tak więc chcę zaproponować, abyśmy wymyślili pojęcie jedzenia światła i zapytają: jeśli zaproszono cię do jedzenia w ciszy (poza robieniem tego z zamkniętymi ustami, jak ci kazała mama), jak by to wyglądało?

Oto kilka cichych pomysłów na jedzenie, które rozmyślałem w ciszy przez ostatnie dwa tygodnie:

  1. Wytnij alkohol. Zauważyłem, że kiedy nie piłem wina, zauważyłem, że jedzenie jest o wiele więcej.
  2. Zwolnij. Kiedy żuje się wolniej, nawet powoli podnosząc widelec do ust, jest więcej czasu na smak i trawienie. Jest więcej okazji, aby doświadczyć jedzenia, a raczej po prostu je przeżuć i przejść do następnej rzeczy.
  3. Zamknij oczy. Kiedy blokujesz jeden zmysł, inni stają się silniejsi. To działa. Każdy kęs da ci więcej. Smakuj każdą małą cząstkę bez wizualnego rozproszenia zewnętrznego świata.
  4. Zjedz wcześniej. Podczas odosobnienia nasz ostatni posiłek był o 11:30 rano i chociaż nie sugeruję, abyś zrobił coś tak ekstremalnego, jeśli przesunąłbyś obiad o godzinę wcześniej, zobaczysz, że jesteś gotowy na posiłek, ale nie tak głodny. Powyższe sugestie są łatwiejsze. Będziesz też spać lepiej.
  5. Bez przekąsek. Nie ma to znaczenia jako wskazówka dietetyczna – mam na myśli to, że powinieneś jeść tylko wtedy, gdy jesteś głodny, a jednocześnie możesz przestać i być świadomym jedzenia. W naszym biurze jest teraz pudełko pełne pistacjowych kruchości, więc wiem, że to wyzwanie, oh. Kiedy cedujesz przekąski, twój system uspokaja się.
  6. Cicho, dosłownie. Spróbuj jeść bez muzyki i rozmowy. Nawet nie czytaj. Z pewnością nie sprawdzaj poczty e-mail ani oglądaj telewizji. Chodzi o to, żeby nie być antyspołecznym czy smutnym, to znowu naprawdę zwracać uwagę na akt jedzenia. Po prostu spróbuj raz i zobacz, co ci wyjdzie. Tylko ty i twój talerz.
  7. Wegetariański. Dla wielu osób, które szukają spokojniejszego, lżejszego sposobu odżywiania, nie trzeba rozumieć, że nie jedzą mięsa. Ta ścieżka może nie być dla ciebie, ale rozważ to. Spróbuj przez kilka dni, zobacz, jak to jest usunąć element jedzenia zwierząt.
  8. Pozostań na miejscu. Kiedy skończysz, nie spiesz się, aby wstać. Usiądźcie tam przez chwilę. Niech się zatopi.
  9. Trzy czwarte pełne. Medytatorzy powinni jeść aż do trzech czwartych pełne. Nie chodzi o to, że istnieje jakiś punkt odniesienia, ale pojawia się pomysł, gdy zaczniesz o tym myśleć podczas jedzenia. Zatrzymaj się, zanim poczujesz jakieś mrowie pełności. Nie chodzi o dopasowanie do dżinsów, chodzi o to, by mieć bardziej czysty umysł. Bez względu na to, czy wybierasz się na poduszkę do medytacji, czy na krzesło biurowe, poczujesz się lepiej.
  10. Dziękować. Przerwa przed jedzeniem, aby potwierdzić (cicho, oczywiście) źródło twojego jedzenia, szefa kuchni, słońce i glebę i deszcz, który wyrósł na plony, i tak dalej, zapewni ci bardziej spokojne doznanie z posiłkiem. To tak, jakbyś użył uspokajającego balsamu do umysłu, zanim przejdziesz od tego, co robiłeś, zanim usiadłeś, by zjeść.

Niektóre z tych sugestii mogą wydawać się oczywiste, inne mogą brzmieć śmiesznie. Spróbuj na kilku. Albo pomyśl o swoich własnych sposobach jedzenia po cichu i daj im sprawiedliwy proces przez resztę miesiąca. Chodzi o to, aby wziąć jedzenie światła i przenieść je z diety do świadomości.

Jak jeść spokojnie? Jakie korzyści widzisz, gdy praktykujesz uważne jedzenie??

Czy to twój rok, aby zacząć próbować nowych podejść do jedzenia? Zostań z nami w The Kitchn, jesteśmy na tej samej ścieżce.

Wersja tego postu została pierwotnie wysłana wczoraj do naszych subskrybentów poczty e-mail. Aby otrzymywać cotygodniowy e-mail od Sara Kate, zarejestruj się w kolumnie po lewej stronie lub kliknij tutaj. Coś smacznego pojawi się w skrzynce odbiorczej w każdy czwartek.