Jeśli nie robisz dużo glutenu, możesz nie natknąć się na gumę ksantanową – przynajmniej nie w przepisie. Odwróć słoiczek sosu sałatkowego lub kartonu lodów, aby odczytać składniki, i prawdopodobnie znajdziesz tam również gumę ksantanową!

Czy jest to bezpieczny składnik diety bezglutenowej lub unikany dodatek przemysłowy?

Guma ksantanowa jest wytwarzana z pewnego szczepu bakterii (Xanthomonas campestris, zgodnie z Wikipedią) reagującego z węglowodanami. Te węglowodany zazwyczaj pochodzą z kukurydzy. Otrzymana substancja ma niesamowite właściwości zagęszczające i wiążące po dodaniu do wody lub innych płynów.

Komercyjnie, ten składnik jest używany do zagęszczania sosów sałatkowych i innych sosów i trzymania ich oddzielających. Guma ksantanowa jest również stosowana w produktach mrożonych, aby były gładsze i bardziej kremowe, zwłaszcza lody. Widzimy gumę ksantanową wymienioną również w wielu produktach o niskiej zawartości tłuszczu.

Te same właściwości wiążące i zagęszczające sprawiają, że guma ksantanowa jest bardzo przydatna w domu do pieczenia bezglutenowego. Jeśli dodamy trochę do przepisów przy użyciu mąki bezglutenowej, możemy prawie powielić niektóre z cech rozciągających i strukturalnych glutenu. I naprawdę mamy na myśli trochę! Większość receptur wymaga tylko 1/2 1 łyżeczki na filiżankę mąki.

Nie możemy powiedzieć, że sama guma ksantanowa jest z konieczności dobra lub zła, chociaż niektórzy ludzie mają problemy z jej trawieniem i rozwijają objawy od łagodnego dyskomfortu w jelitach do silnego bólu. Jako składnik pochodzący z kukurydzy i taki, który nie może być wyprodukowany poza laboratorium, osobiście nie lubimy go używać bardzo często. Ale dla tych z nas, którzy żyją z alergią na gluten, guma ksantanowa może być prawdziwym błogosławieństwem.

Czy kiedykolwiek gotowałeś lub pieczesz gumę ksantanową? Co sądzisz o tym jako składnik??

Związane z: Nauka o żywności: Low-Down na High Fructose Corn Syrop

(Pierwotnie opublikowano 17 listopada 2009 r.)

(Zdjęcie: Bob’s Red Mill)