Jeśli kiedykolwiek spędziłeś wieczór świętując z szampanem, wiesz, że kac następnego poranka może być paraliżujący. Chociaż niektórzy obwiniają swoją rozpustę o zawartość cukru w ​​musującym winie, w rzeczywistości jest o wiele więcej, niż zdajemy sobie z tego sprawę..

Dzięki Merlin Thomas, profesor medycyny i autor Lista długowieczności, mamy ostateczną odpowiedź.

W pewnym momencie usłyszeliście prawdopodobnie stare powiedzenie, że nigdy nie powinniście pić na pusty żołądek. Jest to prawdą nie dlatego, że jedzenie w brzuchu wchłania jakąkolwiek alkohol, ale ponieważ pełny żołądek wolniej uwalnia jego zawartość, Thomas mówi Daily Mail. Jeśli zaczniesz pić na pustym brzuchu, uwolni się on z żołądka do reszty systemu i krwioobiegu znacznie szybciej – dzięki czemu od razu otrzymujesz dość podpowiedzi.

Post udostępniony przez Nancy Wu ��Vancouver Food Blog (@instanomss) na

W przypadku szampana obowiązuje ta sama zasada. Gdy wyskoczysz z korka na butelce, dwutlenek węgla uwolni się i wytryśnie na powierzchni. Thomas wyjaśnia, że ​​gdy odrzucasz szampana, zawiera on dużo rozpuszczonego gazu, który nadal uwalnia się w żołądku. Dzieje się to w jeszcze szybszym tempie, gdy szampan ogrzewa się do temperatury ciała. Reakcje te zmuszają twój żołądek do uwalniania jego zawartości do jelit – gdzie wchłaniany jest alkohol – nawet szybciej niż normalnie. Wynik końcowy? Stajesz się bardziej wyblakły niż się spodziewałeś.

Co więcej, pierwsza szklanka może spowodować największe szkody, ponieważ zawiera więcej gazu natychmiast po pęknięciu korka. A jeśli jest lodowato zimny, masz potrójne kłopoty: Szampan nie bańczy tak dużo, gdy jest schłodzony, jak to robi, gdy jest już ciepły, pozostawiając więcej gazu w żołądku i powodując brzęczenie.

Ten sam efekt może wystąpić w przypadku piwa i innych napojów gazowanych; jakkolwiek szampan okazał się najgorszym winowajcą. Więc jeśli chcesz złagodzić upojenie alkoholowe i nadal popijać szampanem, jedyne możliwości to wypicie ciepłego, płaskiego szampana lub zrobienie strony z książki Królowej Wiktorii i wytrzepanie kilku bąbelków za pomocą pałeczki do gry. Ale reszta z nas będzie po prostu trzymała buteleczki.