W weekendową otwartą nitkę było sporo plotek na temat karmelizacji cukru. Czytelnicy naprawdę doszli do siebie nawzajem z kilkoma świetnymi wskazówkami.

Oczywiście technika zależy od tego, do czego używasz karmelu, więc należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj karmelu jest wymagany. Na przykład karmel potrzebny do karmelowych cukierków jest o wiele mniej ugotowany niż to, co jest potrzebne do wirowania cukru.

Oto podstawowa technika, którą stosujemy podczas karmelizacji cukru:

2 szklanki cukru
1/2 szklanki wody i więcej do mycia boków garnka
1/4 łyżeczki. krem z kamienia nazębnego lub z cytryny, opcjonalnie

Użyj ciężkiego, wysokostronnego patelni, aby cukier upłynął bez spalania. Patelnie żeliwne działają dobrze na karmelizację.

Połączyć cukier i wodę na patelni, mieszając drewnianą łyżką, aż powstanie zawiesina o konsystencji mokrego piasku. Ogrzać na średnim ogniu i doprowadzić do wrzenia. Nie mieszaj. Po kilku minutach możesz dodać sok cytrynowy lub krem ​​z kamienia nazębnego (rozpuszczony w odrobinie wody), aby zapobiec re-krystalizacji.

Gdy cukier się topi, można szczotkować po bokach patelni za pomocą pędzelka do ciasta, aby zapobiec krystalizacji (wcieli się on i stopi wszelkie wysuszone kawałki cukru, które mogą zamienić się w kryształy).

Teraz, gdy karmel się nagrzewa, jego kolor zacznie się przesuwać we wszystkich odcieniach bursztynu. Zdejmij patelnię z ognia, gdy pożądany kolor zostanie osiągnięty, ponieważ karmel będzie nadal gotował po usunięciu go z ognia. (Może to potrwać od 5 do 15 lub więcej minut.) Jeśli musisz przerwać proces gotowania gwałtownie, zdejmij z ognia i ostrożnie zanurz dno patelni w misce z zimną wodą.

(zdjęcie: love-caramel.com)