Przeglądając w moim sąsiedztwie sklep z owocami morza, natknąłem się na wyjątkowy przedmiot: krewetki! Nie wiedząc, czym są i będąc osobą, która jest gotowa na próbowanie nowych rzeczy, kupiłem parę i zabrałem je do domu. Natychmiast zacząłem szukać informacji i przepisów w googlach, i przyszło mi do niepokojącego odkrycia.

Małże krwi są rodzajem łoju morskiego znalezionego w Zatoce Meksykańskiej, Atlantyku i regionie Indo-Pacyfiku. Jak sama nazwa wskazuje, małże są czerwone, dzięki zawartości czerwonych krwinek hemoglobiny i mioglobiny, co zapewnia im lepsze przenikanie tlenu, pozwalając im żyć w mętnych środowiskach o niskiej zawartości tlenu. Większość małży ma czystą krew.

Oto część, która mnie przeraziła: krewetki filtrują 40 litrów wody morskiej dziennie, czyli więcej niż większość skorupiaków. Oznacza to, że jeśli są zbierane z obszarów, które nie przestrzegają standardowych przepisów sanitarnych, małże pochłaniają szkodliwe bakterie i wirusy, takie jak zapalenie wątroby, dur brzuszny lub czerwonka. Badania wykazały, że wirus zapalenia wątroby może przetrwać nawet trzy miesiące w małżach.

Obecnie są one zakazane w Chinach, ponieważ małpy z krwi zebrane w Chinach były odpowiedzialne za wybuch zapalenia wątroby. Nielegalne jest importowanie chińskich małży krewnych do Stanów Zjednoczonych, ale przemytnicy wciąż udaje im się je zdobyć, a w nowojorskim Chinatown doszło do represji i aresztowań w związku z odkryciami sklepów z owocami morza sprzedającymi nielegalnie pobrane krewetki chińskie.

Małże krwi z innych lokalizacji są w porządku, tylko nie te z Chin czy Azji Południowo-Wschodniej. Ponieważ nie mam pojęcia, skąd pochodzą kupowane przeze mnie małże z krwi, postanowiłem je zjeść, po prostu po bezpiecznej stronie. Straszny!

Związane z: Używaj ostrożnie podczas jedzenia Escolar

(Zdjęcia: Kathryn Hill)