Jeśli kiedykolwiek miałeś pretekst, aby zacząć mówić o sobie w królewskim “my”, oto: my, ludzie, jesteśmy nie tylko ludźmi – jesteśmy również stworzeni z około 100 bilionów mikrobów, które żyją na naszej skórze, w naszych ustach, i w naszych wnętrznościach. W rzeczywistości, Michael Pollan mówi, że kiedy je wszystkie policzymy, jesteśmy w rzeczywistości tylko 10% ludźmi. Co więcej, badania znajdują coraz więcej dowodów na to, że my potrzeba te mikroby na wszystko, od pomagania nam trawić nasze jedzenie do mniej stresujących w pracy.

To jest długi artykuł, więc podsumuję: bakterie w naszych ciałach (w przeważającej części) robią nam dużo dobrego i są w wielu przypadkach wręcz niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia. Co kłopotliwego Michael Pollan i naukowcy, z którymi rozmawia w tym artykule, to rosnący brak różnorodności w naszym “mikrobiomie” – to słowo używane do opisania połączenia naszego ludzkiego ciała i jego rezydujących bakterii.

Ten brak różnorodności może być spowodowany przez wiele rzeczy: nasza dieta, nasze środowisko, zbyt wiele antybiotyków – żeby wymienić tylko kilka teorii. Ale namacalnym rezultatem wydają się być osoby z większymi problemami zdrowotnymi.

Co możemy zrobić? Odpowiedź – podobnie jak badania za nią – wciąż jest przedmiotem badań. Teoria Michaela Pollana dotyczy jedzenia bardziej sfermentowanych potraw, takich jak kimchi, kombucha, jogurt i kiszona kapusta.

Teraz jest to smaczna rada, którą mogę uzyskać. Co o tym sądzisz??

Przeczytaj artykuł: Niektórzy z moich najlepszych przyjaciół to zarazki Michaela Pollana w The New York Times

(Zdjęcie: Jak zrobić Kombucha / Emma Christensen)