Carrageenan. Prawdopodobnie widziałeś to słowo na setkach etykiet, ponieważ jest on używany we wszystkim, od mlecznych produktów mlecznych do sosów sałatkowych. To nawet czai się w twoim lunchowym mięsie. Ale czym właściwie jest i dlaczego jest tak kontrowersyjny?

Co to jest karagen?

Karagen jest składnikiem wyekstrahowanym z wodorostów i stosowany jako zagęszczacz i emulgator w przetworzonej żywności, w tym niektórych mleczkach migdałowych. Dokładniej, pochodzi z rodzaju wodorostów o nazwie Irish Moss. Przez stulecia irlandzcy mieszkańcy nadbrzeży żerowali na wodorostach i gotowali w mleku, który następnie zagęszczał w budyń.

Kiedy producenci zorientowali się, jak użyteczna jest ta pozbawiona smaku substancja, która powstrzymuje składniki przed rozdzielaniem się i tworzy gęstą i kremową teksturę, zaczęła pojawiać się niemal we wszystkim. Od dziesięcioleci jemy.

Kontrowersje Carrageenana

Dlaczego więc karagen nagle staje się tak kontrowersyjny? Dlaczego Unia Europejska zakazała jej stosowania w formule dla niemowląt? I dlaczego National Organic Standards Board, komitet doradczy, który pomaga USDA wymyślić zasady dla przemysłu ekologicznego, zagłosują na zakazie karageniny w żywności ekologicznej?

Częścią zamieszania i kontrowersji jest to, że istnieją dwa rodzaje karageniny: produkty spożywcze, które spożywamy od dziesięcioleci (i zostały zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków) oraz zdegradowane karageny (zwane także poligeenan), które jest uważany za niebezpieczny. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj karageniny nie jest stosowany w żywności, a nawet nie jest używany przypadkowo, ponieważ nie zapewnia on żadnej gęstości.

Kłopot w tym, że niektórzy naukowcy uważają, że nawet karagenina o jakości spożywczej może powodować problemy. Jednym z takich naukowców jest dr Joanne Tobacman, lider ruchu anty-carrageenan i profesor nadzwyczajny medycyny klinicznej na University of Illinois College of Medicine oraz autor ważnego “Przeglądu szkodliwych skutków żołądkowo-jelitowych karageniny w doświadczeniach na zwierzętach” w 2001 roku. Sugeruje, że karagenina jadalna może rozpaść się na bardziej szkodliwą degradowaną karageninę podczas trawienia, a nawet podczas przetwarzania.

Jednak wydaje się, że nie istnieją żadne badania na ludziach i zwierzętach, które by to potwierdzały. Te badania, w których wykorzystano karageninę o jakości spożywczej, dały mieszane wyniki na zwierzętach, a ponieważ nie przeprowadzono badań na ludziach, nie wiemy na pewno, jaki wpływ, jeśli w ogóle, ma karagenina spożywcza na nasz układ trawienny..

Post udostępniony przez ๋ ° • Y ° ล sofi ล ● ๋ ° • (@sofiaabandeiraa) na

The Bottom Line on Carrageenan

Z naukowego punktu widzenia jury nadal nie działa. Z drugiej strony, wiele osób zgłosiło, że czują się lepiej, gdy wycięli karageninę z diety. Ich problemy z żołądkiem zniknęły, a także migreny.

Twój najlepszy zakład? Przeczytaj etykiety (niektóre mleczko migdałowe mówi “bez karagenów”), spożywaj je z umiarem i skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz jakąkolwiek chorobę zapalną jelit.