Od wieków jesteś w açaí miskach, jadłeś jarmuż w każdej możliwej formie i rozważałeś drukowanie koszulek z napisem “Nawet nie mów do mnie, póki nie mam mojego złotego mleka”. Tak, rozumiemy, jesteście w trendach wellness – ale, jak zwykle, inne części świata przeszły w waszą #prędłobjętość przez dosłownie setki lat.

Tłumy zdrowia i dobrego samopoczucia rozpoczęły Insta-buzzing o moringa, bogatym w przeciwutleniacze, przeciwzapalnym drzewie cudów. Ale podobnie jak inne “suplementy suplementów”, w tym kurkuma, matcha i nasiona chia, moringa jest dla Ciebie tylko nowością (mamy na myśli rodzajowy, a nie konkretny, chyba że nazwa użytkownika to @ RunsOnMoringa2018).

Czym jest Moringa?

Według Bon Appetit liście moringa, kwiaty i “podudzia” od dawna stanowią składnik zarówno tradycyjnej kuchni, jak i tradycyjnej medycyny w Indiach i południowo-wschodniej Azji, a jej nasiona są używane do oczyszczania wody w niektórych częściach Afryki. Jest to podstawa gdzie indziej, że szeroko uprawiana roślina ma ponad 100 nazwisk na całym świecie, w tym “Drzewo życia”.

To może nie być po prostu pochlebne przezwisko – Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa podkreśliła liście bogate w białko moringi, a także wysoką zawartość witamin A, B i C. W szeroko cytowanym dokumencie z 2005 r. biochemik żywieniowy z Johns Hopkins School of Medicine powiedział, że “wydaje się być odżywczym i medycznym róg obfitości”, i pochwalił jego lepszą niż zawartość wapnia w mleku, lepszą zawartość żelaza niż szpinaku i lepszą niż banany ilość potas.

Ten sam artykuł został nieco bardziej zmierzony w ocenie właściwości leczniczych Moringa, zauważając, że dodatkowe badania i badania kliniczne są nadal potrzebne, aby udowodnić niektóre z wielu, wielu korzyści zdrowotnych przypisywanych roślinie. Federacja Amerykańskich Towarzystw Biologii Eksperymentalnej opublikowała wiele badań na temat rośliny, a jej badania nad jej właściwościami przeciwzapalnymi wydają się obiecujące. (Może być bardziej skuteczny niż ulubiony kurkuma w zeszłym roku).

Gdzie mogę kupić Moringa?

Jeśli chcesz dodać moringa do codziennej rutyny, stajesz się on coraz bardziej dostępny w proszkach, kapsułkach i herbatach oraz jako składnik soków, koktajli i batonów odżywczych. Jeśli nie masz wystarczająco dużo szczęścia, aby posadzić i pielęgnować swoje własne drzewo moringa (patrzymy na ciebie, Floridianie), prawdopodobnie skonsumujesz je w jego sproszkowanej postaci, ponieważ można je łatwo dodać do soków i koktajli, aby zmieszać z sałatką dressingi i dipy lub mieszanie w gorącej lub zimnej herbacie. (A tutaj dodajemy zastrzeżenie, że należy skonsultować się z lekarzem, jeśli masz obawy dotyczące suplementów diety, szczególnie jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią).

To całkowicie OK – i całkowicie uzasadnione – jeśli Moringa naprawdę jest twoją # bieżącąobsesją. Zwłaszcza jeśli oznacza to, że możemy na chwilę przestać mówić o jarmużu.