Czy słyszałeś o tofu misozuke, czyli miso marynowanym tofu? Nazywano ją “serem wegańskim”, “masłem wegańskim”, a nawet “wegańskim foie gras”. Chociaż wydaje mi się, że w tych wypowiedziach jest jakaś (smakowita) prawda, myślę, że tofu misozuke to coś niesamowitego, bez wszystkich porównań opartych na produktach zwierzęcych. Czym jest tofu misozuke i co można z nim zrobić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Tofu misozuke to wielowiekowa metoda, w której tofu jest opłaszczane w miso, a następnie owijane w płótno lub konbu (forma wodorostów) i pozostawiane do siedzenia przez chwilę, zwykle około dwóch tygodni, ale także dwóch miesięcy lub dłużej. Mizo przenika przez tofu, enzymy powoli rozbijają go, aż do uzyskania bogatej, przypominającej pasztet tekstury. Powstałe tofu tradycyjnie podaje się prosto ze sake, gdzie małe ilości są spożywane między łykami. Tofu misozuke wywodzi się z okręgu Fukuoka w Japonii, gdzie dziś jest uważany za przysmak i trudno go znaleźć.

Ale jak smakuje? Ponownie, tekstura jest bogata i kremowa z zwierzęcą jedwabistą konsystencją. Chociaż nie dbam o porównanie z foie gras, mogę zrozumieć, dlaczego został stworzony. Smak przypomina miso, pikantny i słony i bogaty w umami, z nutą słodyczy. Tofu misozuke ma serowatą jakość, ale najprawdopodobniej znajdziesz go w sklepach z serami. To jest pyszne rzeczy i warte odwiedzenia.

Podobnie jak wcześniej wspomniany, podobnie jak stary niebieski ser, dobrze łączy się z winem i sake. Może być również opieczętowany na krakersie lub chlebie lub na warzywach. Lubię to prosto w towarzystwie pikantnej marynowanej lub cienkiej pokrojonej rzodkwi.

Jeśli jest tak rzadki w swoim kraju pochodzenia, jak to możliwe, że mogłem iść do mojego lokalnego sklepu z serami w Oakland w Kalifornii i wziąć ręce w paczkę? Co ciekawe, mamy parę wietnamsko-amerykańską, która dziękuje za przyniesienie tego przysmaku do USA. Dang Vu i Oanh Nguyen po raz pierwszy spróbowali tofu misozuke w Japonii, ale nie mogli go znaleźć po powrocie do Kalifornii, więc postanowili sprawdzić, czy mogą zrobić to samodzielnie. Po intensywnych poszukiwaniach znaleźli jedną nowoczesną recepturę i przetłumaczono je na XVIII-wieczny. Odbyło się kilka miesięcy eksperymentów, z wieloma niepowodzeniami i błędami. W końcu się udało i powstała ich firma Rau On. Metodę, na której się opierają, wykorzystuje miso i tofu, a także odrobinę sake i cukru.

Więcej informacji na temat tofu misozuke można znaleźć na stronie internetowej Rau Om. Ten wywiad z Andreą Nguyenem jest również bardzo pouczający i warty przeczytania.

Tofu misozuke można znaleźć w kilku wybranych miejscach w Bay Area. (Kupiłem moją kopalnię w Sacred Wheel Cheese w Oakland.) Możesz również zamówić ją bezpośrednio z Rau Om za 7,00 $ za pakiet 2,5 oz plus koszty wysyłki. Sprzedają również pakiet o masie 5 oz za 13 USD

Związane z: Małe rozwiązania kosmiczne: wąskie, toczące się spiżarnie

(Zdjęcie: Dana Velden i Andrea Nguyen)