Muchy diety przychodzą i odchodzą. To na pewno wiemy. W latach 80. i na początku lat 90. makaron był rzecz: była praktycznie beztłuszczowa i idealna do uzupełniania szybkiej energii bez ryzyka nadmiernego przyrostu wagi. Lub tak myśleliśmy.

Obecnie większość dietetyków i lekarzy wierzy w bardziej zrównoważone podejście, polegające w dużej mierze na białku i węglowodanach, a także owocach, warzywach, orzechach i zdrowych tłuszczach. Teraz skupiamy się na pełnych ziarnach. Magazyn “Cooking Light” donosi, że “według pięciu długoterminowych badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, Finlandii i Norwegii ludzie spożywający duże ilości pełnych ziaren mają znacznie niższy odsetek chorób serca niż ci, którzy tego nie robią”.

Kiedy idziesz do sklepu spożywczego, aby spróbować pełnoziarnistego makaronu, istnieje ogromna różnorodność, aby pomieścić różne diety i smaki. Jak więc wybrać? Który jest naprawdę lepiej dla ciebie?

Postanowiliśmy zbadać kilka najczęstszych i oto, co znaleźliśmy:

Makaron pełnoziarnisty: Ogólnie, makarony pełnoziarniste mają wyższą zawartość białka i błonnika niż ich kuzyny z manną i są lepszym źródłem innych ważnych składników odżywczych, takich jak selen, potas i magnez. Makaron pełnoziarnisty ma przyjemny orzechowy posmak i jest bardziej klarownym makaronem, dzięki czemu nadaje się do bardziej wymagających sosów.

Przeliterowany makaron: Orkisz to starożytne ziarno o orzechowym smaku, które jest wyjątkowo bogate w błonnik i białko (wiele marek może pochwalić się do 8 gramów błonnika / porcji). Według VitaSpelt, jeden talerz pełnoziarnistego makaronu orkiszowego zapewnia 50% dziennego zapotrzebowania na białko dla kobiet.

Brązowy makaron ryżowy: Jest to popularny wybór wśród osób bezglutenowych, a nawet popularny wśród rodziców, którzy mają małe dzieci, ponieważ wybór całego ziarna ma zauważalnie łagodny smak i może wytrzymać o wiele więcej gotowania, zanim zrobi się kruchy (innymi słowy, trudno jest schrzanić).

Makaron quinoa: To południowoamerykańskie ziarno jest wyjątkowo bogate w białko i żelazo i ma niski indeks glikemiczny, co powoduje wolniejsze trawienie (pozostaniesz dłużej i wchłoniesz więcej składników odżywczych).

Makaron Soba (gryka): Z uwagi na zawartość gryki, makarony soba to wolno uwalniające się węglowodany, co oznacza, że ​​są źródłem dobrej, długotrwałej energii. Ponadto, możesz zmniejszyć kalorie praktycznie o połowę, gdy przejdziesz od zwykłego białego makaronu do makaronu soba.

Co więc możemy naprawdę wziąć z tego porównania? To oczywiste, że pełnoziarniste makarony pakują uderzenie, które nie ma miejsca w przypadku zwykłego makaronu. Oczywiste jest, że istnieje wiele interesujących opcji pełnoziarnistych w głównych sieciach sklepów spożywczych. Gdzie ktoś może się pochwalić włóknem, a drugi może pochwalić się proteinami i szybkimi węglowodanami, więc jak można wybrać? Wydaje się, że w tym momencie odpowiedź leży w smaku i preferencji. Ponieważ każda opcja pełnoziarnistości jest olbrzymim odżywianiem od typowych makaronów na bazie semoliny, dobrze sobie radzisz, po prostu próbując jednego na pierwszym miejscu. Więc zwolnij i zobacz co ty myśleć.

Czy masz ulubiony makaron pełnoziarnisty??

Związane z: Czy gotujesz z makaronem z całej pszenicy?

(Zdjęcie: Emma Christensen)