Co kilka lat nowy “naturalny” słodzik trafia na półki sklepowe, obiecując, że będzie świętym graalem świata zdrowej żywności – idealnym substytutem cukru trzcinowego. Ale zawsze jest jakiś haczyk (patrzymy na ciebie, agawa), a dzisiejszy słodki cud nie jest niczym innym.

Mówię o cukierku kokosowym. Ta “zdrowa alternatywa” ma mały, brudny sekret.

Jeszcze jeden sposób na naprawę kokosa

(Image credit: Apartment Therapy)

Co to jest cukier kokosowy?

Mówiąc najprościej, cukier kokosowy to cukier, który powstaje z soku z palmy kokosowej. W porównaniu z cukrem trzcinowym, jest mniej rafinowany i ma niższy indeks glikemiczny – około 35 w porównaniu do 65 w przypadku zwykłego cukru (chociaż jest pewien spór). To powoduje, że cukier kokosowy ma mniejszą szansę wywołać skokowy wzrost poziomu cukru we krwi.

Wreszcie cukier kokosowy może być bardziej zrównoważony; raporty pokazują, że palmy kokosowe produkują co najmniej 50 procent więcej cukru na akr niż trzcina cukrowa, podczas gdy używają znacznie mniej wody i nie niszczą gleby.

Ale zanim zamienisz swoje pudełko z Domino na cukier kokosowy, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

(Image credit: Apartment Therapy)

3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o cukier kokosowy

1. Wciąż jest cukier.

Podczas gdy cukier kokosowy zawiera śladowe ilości składników roślinnych, takich jak cynk, żelazo, wapń i potas, wciąż jest to cukier. Ma te same kalorie co zwykły cukier i te minerały? Nacisk na słowo ślad; nie sumują się zbytnio.

2. Zawiera fruktozę.

Jednym z powodów obniżenia poziomu cukru kokosowego w indeksie glikemicznym jest inulina, niestrawne włókno roślinne, które pomaga spowolnić wchłanianie glukozy do krwi. Drugi powód? Fruktoza, która została powiązana z całym szeregiem problemów związanych z wątrobą, w tym stanami zapalnymi, stłuszczeniem wątroby i insulinoopornością, zgodnie z blogiem zdrowia Harvard Medical School.

Cukier kokosowy ma co najmniej tyle samo fruktozy, jeśli nie nieco więcej, niż zwykły cukier. Dodatkowo, jeśli chcesz uzyskać niski poziom glikemii w inulinie, możesz uzyskać ją w znacznie bardziej odżywczej formie, spożywając niektóre wysokobiałkowe owoce i warzywa, takie jak banany i szparagi.

3. Nie wszystkie palmy są sobie równe.

Mimo że niektóre strony internetowe uważają Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) za najbardziej zrównoważoną na świecie cukier kokosowy, FAO powiedziała organizacji non-profit Grace Communications Foundation, że nigdy nie wniosła takiego roszczenia. Zamiast tego mówi się, że trwałość zależy od tego, z której palmy pochodzi sok, gdzie rośnie, i jak jest wytwarzany.

Faktem jest, że FAO twierdzi, że niektóre odmiany palmy mogą umrzeć lub przestać produkować orzechy kokosowe po podsłuchu, co zostało spopularyzowane na blogu producenta oleju kokosowego..

A więc, jaka jest podstawa?

Ziemski smak cukru kokosowego zdecydowanie ma swoje miejsce, zwłaszcza, że ​​rozpoczyna się sezon pieczenia jesiennego.

Czytaj więcej: 5 cudownych sposobów użycia cukru kokosowego

Ale, jak w przypadku każdego, moderacja jest kluczowa. Rozważ także źródło. Szukaj marek, które są przejrzyste w zakresie metod ich zbierania, oraz etykiety Fair Trade, która zapewnia, że ​​rolnicy uzyskują uczciwą ofertę.

Czy próbowałeś cukru kokosowego? Jaki jest twój ulubiony sposób korzystania z niego?