Gluten jest wszędzie. Znajduje się we wszystkich oczywistych miejscach – takich jak chleb, makaron i babeczki – i jest kluczem do nadania chlebowi jego przeżuwalności i ciasteczkom ich zwiewnego okruchu. Ale to białko pszenicy wkrada się nawet w nieoczekiwane miejsca, takie jak zupy w puszkach, sosy sałatkowe i płatki owsiane. I dla większości ludzi to nic wielkiego.

Dlaczego więc tylu ludzi rezygnuje z tego? Oto krótki opis, dlaczego niektórzy ludzie eliminują gluten z diety.

3 powody, dla których warto pójść bez glutenu

Istnieją trzy główne powody, dla których ktoś może być zmuszony do rezygnacji z glutenu ze względów zdrowotnych: jeśli zdiagnozowano celiakię, nietolerancję glutenu lub reakcję alergiczną na pszenicę.

1. Nietolerancja glutenu

Według Kliniki Mayo ludzie z celiakią mają reakcję immunologiczną na gluten w pszenicy, żyto i jęczmieniu, który powoduje uszkodzenie jelita cienkiego i zakłóca wchłanianie ważnych składników odżywczych. Objawy mogą być tak łagodne jak problemy trawienne i drobne wysypki skórne lub tak ciężkie jak niedokrwistość, zapalenie stawów i silny ból brzucha.

Trudno dokładnie określić, ilu ludzi choruje na celiakię w Stanach Zjednoczonych, głównie dlatego, że tak wielu ludzi przechodzi niezdiagnozowaną diagnozę, ale większość ekspertów w dziedzinie zdrowia umieściło ją w przedziale od 2 do 3 milionów ludzi..

2. Nietolerancja glutenu

Istnieje również duża liczba osób, które mają nadwrażliwość na gluten lub nietolerancję glutenu. Osoby te doświadczają wielu takich samych objawów jak te z celiakią, ale bez towarzyszącego uszkodzenia jelita cienkiego. Istnieją również badania łączące nietolerancję glutenu z takimi czynnikami jak przewlekłe zmęczenie, depresja, drażliwość i lęk..

3. Alergia na pszenicę

Alergia na pszenicę jest w rzeczywistości całkowicie oddzielnym stanem od nadwrażliwości na gluten lub celiakii. Jest to reakcja histaminowa na pszenicę, podobnie jak alergia na orzeszki ziemne lub alergia na skorupiaki. Osoby z tą alergią zwykle po uboju pszenicy wykazują pokrzywkę, wysypkę lub ból brzucha.

Powiązane: Nie spożywaj bezglutenowych, chyba że jesteś celikiem, ucz się

We wszystkich tych przypadkach wyeliminowanie pszenicy i glutenu z diety usuwa wszystkie główne objawy. Znikają wyściółki jelita cienkiego i dyskomfort w jelitach. Sztuka polega na tym, że tak musi być całkowity eliminacja glutenu, czyli brak pszenicy, jęczmienia lub żyta w dowolnej postaci. Dla wielu osób nawet przypadkowe spożycie niewielkiej ilości glutenu może spowodować nawrót objawów.

Jak zrobić najlepsze bezglutenowe kruche polewa

Co to znaczy być bezglutenowym

Podczas gdy wiele osób myśli, że gluten można wyeliminować po prostu poprzez usunięcie chleba z ich diety, prawda jest taka, że ​​gluten jest w wielu, wielu przetworzonych produktach spożywczych.

Przechodzenie do bezglutenowego stylu życia często oznacza spożywanie o wiele mniej przetworzonej żywności i gotowanie od zera częściej. Sprawia również, że jedzenie w restauracjach jest trudniejsze. W rzeczywistości może być prawdziwym szokiem, aby przejść na dietę bezglutenową przez noc, i słyszeliśmy od wielu czytelników walczących z tym przejściem.

Dzięki temu krótkiemu przeglądowi wolności glutenowej chcielibyśmy usłyszeć twoje historie. Jeśli jesz bezglutenowy, co doprowadziło Cię do diety bezglutenowej? Jak długo jesteś bezglutenowy? Jakie było twoje doświadczenie? Jak znalazłeś sposoby na gotowanie i jedzenie bezglutenowe??

Niektóre dodatkowe informacje i zasoby bezglutenowe

  • Nietolerancja glutenu z Kliniki Mayo
  • Powinieneś iść bez glutenu? autorstwa Kristin Ohlson z Food Well
  • Jak zacząć z życia bez glutenu
  • Rozpoznanie celiakii od Celiac Sprue Association