Stary dowcip o tym, że ktoś jest “wegetarianinem z wyjątkiem bekonu” jest nieco przestarzały, ale mimo to zawiera pewną prawdę. Boczek jest jednym z najbardziej brakujących pokarmów, gdy ludzie rezygnują z jedzenia mięsa i często z powrotem (“mięso z wrót”). Mimo to większość wegetarian, których znam, znalazło wiele pomysłów na dodawanie pysznych jakości bekonu do ich potraw bez użycia faktycznego boczku. Dla mnie apel bekonu to połączenie trzech rzeczy: tłuszczu, dymu i soli. Proponuję zająć się każdym z nich, szukając sposobu na dodanie dobroci bekonu do wegetariańskich i wegańskich potraw. Zapoznaj się z kilkoma sugestiami.

Oczywiście ważne jest, aby pamiętać, że wegetarianie i weganie nie są jedynymi, którzy rezygnują z bekonu. Ludzie, którzy zachowują koszer, nie mogą jeść bekonu, jak zauważyli to joyofkosher, który poprosił o ten temat.

SMOKINESS
Najpierw spójrzmy na zadymienie. Istnieje wiele smacznych sposobów na przyniesienie zadymienia na dania wegetariańskie i, moim zdaniem, dodanie fałszywego wegańskiego boczku nie jest jednym z nich. Zamiast tego spróbuj jednego z poniższych:

Grill niektóre z twoich składników. Warzywa takie jak papryka, bakłażan, cukinia, pomidory, cebula bardzo dobrze się trzymają na grillu. Tofu i tempeh również korzystają z krótkiego czasu na grillu, a także grzybów.
• Możesz także zainwestować w domowy palacz lub na mniejszą skalę, zamień swój wok w palacza (ten film z CHOW pokazuje, jak to zrobić.)
• Jeśli nie jesteś weganinem, dodaj ser wędzony, takie jak wędzona Gouda.
Chipotle chili peppers dodaj wspaniałe notatki smokey. Są one dostępne w puszkach, zwykle pakowane w sos adobo, w postaci suchego proszku. Wędzona papryka to świetny substytut, jeśli nie chcesz ciepła z dreszczy.
Płynny dym to kolejny łatwy składnik, choć jest nieco kontrowersyjny, ponieważ jego bezpieczeństwo jest przedmiotem debaty. Płynny dym to w zasadzie kondensacja pary z palonego drewna, która jest wychwytywana i chłodzona, i zamieniana w ciecz. Kontrowersje dotyczą tego, czy stopień związków wywołujących raka, które normalnie znajdują się w drewnie char, jest na bezpiecznym poziomie w Liquid Smoke. Niektórzy twierdzą, że jest tak mały, że nie jest to ryzyko, podczas gdy inni nie chcą go użyć.

SOLNA I TŁUSZCZ
Ale, jak wcześniej wspomniano, zadymienie nie jest jedyną rzeczą, którą boczek dodaje do potrawy. Jeśli zostawiasz bekon z przepisu, aby był wegetariański / wegański / koszerny, upewnij się, że masz dużo soli i tłuszczu oraz jeden z wymienionych powyżej substytutów. Nie ma na to sztywnych reguł, po prostu użyj swoich kubków smakowych i odpowiednio dostosuj. ser parmezan jest dobrym dodatkiem wegetariańskim, ponieważ zapewnia tłuszcz i sól, a także dużo umami, który również ma beżowy pik.

TEKSTURA
Na koniec, innym elementem oferty bekonu jest faktura, to pyszne połączenie chrupania i żucia, które trudno jest powielić. Jedną rzeczą, którą można zrobić, jest stara sztuczka hipisowska: Sauté drobno pokruszył tempeh w dużej ilości oleju kokosowego, aż tempeh będzie brązowy i zacznie świecić ostro. Zdejmij z ognia i gotuj lekko, a następnie rozpryśnij w sosie sojowym. Na patelni powinno być wystarczająco dużo ciepła, aby sos sojowy zaczął się pęcznieć i szybko został wchłonięty przez tempeh. Szczypta lub dwie z wędzonej papryki, dodane po wchłonięciu soi, przyniosą trochę aromatu dymu i voila! Masz wegańskie boczki!

Kolejna sztuczka, której często używam do zadymienia, tłuszczu, soli i teksturę, jest mocno szorstka bułka tarta w oliwie z oliwek i maśle, dopóki nie zaczną brązowieć. Następnie dodaję sól i wędzoną paprykę, nadając wszystkiemu ostateczne zamieszanie i usuwając ją z gorąca. Rozrzucam je na wierzchu makaronu, warzywnych zapiekanek i innych zapiekanek. Są też smaczne na sałatce. Połóż chleb na małe, delikatne kawałki, aby niektóre obszary były chrupiące i brązowe, podczas gdy inne wchłoną tłuszcz, a otrzymasz nieporównywalną kombinację chrupiących i trudnych do pogryzienia, tłustych, smokowych i słonych. Bzdurzyć.

Jakie są twoje ulubione sposoby na dodanie szczególnie tłustego, słonego, uzależniającego zadymienia bekonu … bez boczku?

Związane z: Wegetariański (z wyjątkiem boczku)

Jego Tydzień prośby czytelnika w The Kitchn! Ten post został zamówiony przez JOYOFKOSHER.

(Zdjęcie: Dana Velden)