W ubiegłym tygodniu zespół naukowców z Harvardu opublikował wyniki badania, które dotyczyło wpływu niewielkich zmian w zachowaniu na długoterminową utratę wagi. Nic dziwnego, że najważniejszym czynnikiem jest dieta, ale dokładniej, codzienne podawanie niektórych pokarmów może spowodować największą zmianę wagi. Jakie pokarmy prowadzą do największego przyrostu wagi lub utraty wagi?

Chipsy ziemniaczane znajdują się na szczycie listy produktów, które powodują przyrost wagi, a następnie ziemniaków, napojów słodzonych cukrem, nieprzetworzonych czerwonych mięs i przetworzonych mięs. Pokarmy prowadzące do utraty wagi obejmują jogurt, orzechy, owoce, produkty pełnoziarniste i warzywa.

Odkrycia te nie są szokujące, ale podkreślają, że jeśli chodzi o długoterminowe zdrowie, skupienie się na jakości własnej diety jest ważniejsze niż tylko śledzenie kalorii lub tłuszczu. Jak współautor badania stwierdza: “Myśl, że nie ma” dobrych “lub” złych “pokarmów, jest mitem, który należy obalić.”

Czytaj więcej:
• 10 pokarmów, które napędzają przyrost masy ciała i stratę na Atlantyku
• Zmiany konkretnych czynników żywieniowych mogą mieć duży wpływ na długoterminowy przyrost wagi w Harvard School of Public Health

Co sądzisz o wynikach tego badania??

Związane z: W jaki sposób miłośnik jedzenia zachowuje zdrową wagę??

(Zdjęcie: Flickr member soleiletoleil na licencji Creative Commons, Emma Christensen)