W zeszłym tygodniu miałem ludzi na wino i przekąski. Jedna z moich przyjaciół ma tendencję do dźwigania hucznego sera, kiedy się pojawi – i jej wybór nigdy nie zawodzi. Jej taktyka? Mówi swojemu cheesemerowi, że wybiera się do domu cheesemerów. I niech to zrobi.

Tym razem jej niebieski dosłownie wepchnął tę, którą kupiłem z planszy serów iz powrotem do lodówki. Po prostu zasłużył na centralną pozycję.

Ser? Blu di Bufala, z północnego włoskiego Bergamo. Jest wyjątkowy sam w sobie, ponieważ jest zrobiony z mleka bawolego. Ma również kwadratowy kształt, który jest chłodny w oczach.

Porozmawiajmy o bawole. (Wodny bawół, to znaczy.) Jedynym innym powszechnie dostępnym serem bawolim jest Mozzarella di Bufala, którego prawie wszystkie zasługują na sam rodzaj mleka. Jeśli znasz tę specjalną mozzarellę, wiesz, że ma ona bogatszy smak i wrażenia w ustach. I nic dziwnego: mleko bawole jest prawie dwa razy tak tłuste jak mleko krowie.

Wyobraźmy sobie niebieski wykonany z mleka bawolego. Z natury niebieskie sery są już obfite, pokazując numery, prawda? Niezależnie od tego, czy mają tę ściągającą lub zaciekłą jakość, niebieski ser jest siłą. Kiedy mleko bawole staje się częścią równania, wynik jest tym bardziej intensywny. Ale paradoksalnie, nie pod względem siły.

Rzeczywiście, Blu di Bufala nie jest mocno niebieski. To tak, jakby wysoka zawartość tłuszczu w jego mleku łagodzi cierpkość niebieskiej pleśni, tworząc ser, który jest wyjątkowo zrównoważony, niemal orzechowy w smaku. Nie jest tak słony jak inne odcienie niebieskiego, co sprawia, że ​​kremowa jakość świeci jeszcze bardziej efektywnie. Pod względem faktury mówimy gładko i soczyście, prawie puszysto, tak jakby podczas skrawania serka pozostawały duże i mokre przed włożeniem do kwadratowych form.

W komplecie z całkowicie jadalną skórką, nic dziwnego, że do końca nocy nie pozostawiono resztek.

→ Znajdź: Blu Di Bufala można znaleźć w Cheese Murraya za 28,99 USD / funt.

(Zdjęcie: Nora Singley)