Nie jestem wielkim fanem słodkich napojów gazowanych lub słodkiej kawy, więc byłem ostatnio zaskoczony, że piję coś, co łączy te dwa w jeden bardzo słodki, bardzo musujący napój espresso. Ale muszę przyznać, że było to więcej niż tego warte. BibiCaffè to absolutnie pyszna uczta, szczególnie w upalny letni dzień. Próbowałeś tego?

W zeszłym miesiącu zauważyłem BibiCaffè w małej kawiarni w Seattle i coś o gorącym i dusznym dniu, opis napoju zawierał “ślady wanilii i karmelu”, a gorąca rekomendacja baristy podbiła mnie. Podała mi zimną buteleczkę z napojem espresso z staroświecką etykietą. “Spróbuj z pół na pół,” powiedziała. “To jak piwo korzenne, gdy lody się topią.”

BibiCaffè to włoska rzecz. Po raz pierwszy przygotowano go w Kalabrii we Włoszech w 1930 r., Gdy dwaj kuzyni (zgodnie z tradycją rodzinną BibiCaffè) nauczyli się, jak wytwarzać “kawowe napoje gazowane” od wuja Vincenza Ferrise. Obaj kuzyni pracowali przez następne dziesięć lat, aby sody skończyć w nowoczesnych fabrykach. Od tego czasu jest to bardzo popularna soda w południowych Włoszech.

Wziąłem wodę z powrotem na stolik i wylałem go. Jest ciemny i lepki, jak piwo korzenne, z lekkim aromatem kawy. Wziąłem łyk. Jak słodko! Ale silny i ciemny, jak dobre espresso. Są też nuty karmelu i wanilii, jak dobra gałka lodów.

Wziąłem radę baristy i spróbowałem z zawirowaniem śmietany, i rzeczywiście smakował jak słodki i kremowy deser, przerywany kawą.

Po dalszych oględzinach okazało się, że soda nie zawiera konserwantów, sztucznych aromatów i kolorów ani syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy. Smak też to pokazuje; nie ma drobnych fałszywych smaków, które robi wiele nowoczesnych napojów gazowanych.

To był słodki, pyszny sposób na ochłodzenie się w upalny, letni dzień, odświeżający i szampański z przyjemnością małego poczęstunku. Nigdy nie zastąpiłbym go poranną kawą espresso i prawdopodobnie wypiję ją rzadko. Ale kiedy go znajdę i popijam, BibiCaffè jest przyjemnością.

• Więcej informacji na temat BibiCaffè: BibiCaffè website

• Znajdź: BibiCaffè w przypadku, 35,99 USD w kawie Koobie. Obecnie brak w magazynie, ale wkrótce się spodziewamy.

Związane z: Jak zrobić wodę sodową w domu

(Zdjęcia: Faith Durand)