Czy kupujesz kiście świeżej pietruszki, której nigdy nie używasz? Cóż, oto przydatny zamiennik: topy z marchwi.

Kupowanie marchewki z szczyty nadal w sklepie spożywczym lub rynku rolników daje premię dwa do jednego – słodka marchewka i przyprawowe topy.

Żaden żart, marchewka i pietruszka nie są spokrewnione z roślinami, a ich liście mają podobnie słodki, orzeźwiający smak. (A jeśli je znajdziesz, korzenie pietruszki są świetne do pieczenia lub gotowania podobnie jak pietruszki.)

Ale czekaj – czy wierzchołki marchwi nie są trujące? Tak, możesz jeść marchewkowe bluzki. Nie, nie są trujące!

Ziele marchwi wydają się jednak nieco twardsze niż świeża pietruszka. Ponieważ zazwyczaj spotykamy te liście jako produkt uboczny korzeni marchwi, liście nieco wyrastają z ich idealnej czułości. Ale często wiązki małych, smukłych, młodszych marchwi mają zdrowy kolor pierzastych zielonych liści, które idealnie nadają się do siekania jako substytut pietruszki.

Przygotowujesz sałatkę z tabbouleh i potrzebujesz tony pietruszki? Zamień w drobno posiekaną zieleninę z marchwi – nikt tego nie zauważy. Potrzebujesz tylko szczypty pietruszki, aby upiec makaron? Weź wycinek z góry swojej garści marchwi. Są niesamowicie pożywne, podobnie jak pietruszka, jeden z najgęstszych ziół w witaminach i minerałach.

Można również gotować zielone marchewki, takie jak duszenie lub duszenie w zupach. Ale skradanie ich w miejsca, w których będzie pietruszka, jest praktyczne, opłacalne i po prostu zabawne.

Użyj swojej marchewki w tym przepisie: Pieczony kurczak z koprem, marchewką i Gremolatą