(Image credit: Patrick Neckman)

W Szwecji, który przez większą część roku jest zimny i ciemny, świętowanie słońca ma ogromne znaczenie. To dlatego święto narodowe midsommar jest bardzo oczekiwana na romans. Midsommar to mój ulubiony dzień w roku i bez względu na to, gdzie jestem, chcę świętować.

Chcesz dołączyć? Oto przewodnik po szwedzkim przesileniu letnim jak Szwed.

(Źródło zdjęcia: Bengt Nyman)

Po południu Święto Dziękczynienia wzywa do tańczenia wokół dużego bieguna ozdobionego gałęziami i kwiatami, a wieczór jest zarezerwowany na jedzenie i świętowanie z przyjaciółmi. Ponieważ świętujesz lato, ważne jest, aby być na zewnątrz. Tylko ulewa sprawi, że Szwed poruszy imprezę w domu. Chwyć wełniany sweter, jeśli zrobi ci się zimno, bo dobra szwedzka kolacja w środku lata idzie do późnych godzin.

(Źródło obrazu: Johan Hansson)

Kamieniem węgielnym dobrej nocy letniej są świeżo zebrane kwiaty, takie jak stokrotki i koniczyna (jest legenda, że ​​jeśli wybierzesz siedem rodzajów kwiatów i położysz je pod poduszką w Święto Dziękczynienia, śnisz o osobie, której chcesz wydać życie z), gałęzie brzozy, aquavit, marynowane śledzie, gotowane ziemniaki i deser z truskawkami. Stół jest ciężki w przypadku produktów sezonowych i lokalnych.

Jeśli masz dużo szczęścia, aby lecieć do Szwecji w środku lata, to wydarzenie, którego nigdy nie zapomnisz. Ale na szczęście nie musisz podróżować do krainy nocnego słońca. Świętowanie szwedzkiego latającego lata bez względu na to, gdzie jesteś, jest doskonale wykonalne, o ile masz odpowiednie jedzenie i napoje.

(Image credit: Twingly)

Co pić w szwedzkim przesileniu letnim

Brak stołu letniego będzie kompletny bez zatrzaski. Nie, to nie jest wersja miętowa, którą wkładasz do gorącej czekolady. To aquavit, często aromatyzowany klasycznymi skandynawskimi przyprawami, jak kminek i anyż. Możesz znaleźć kilka importowanych rodzajów aquavit, ale jest tam teraz kilka amerykańskich destylarni, w tym Gamle Ode, destylarnia House Spirits, Spirit Spirits, The Hardware Distillery Co. i North Shore Distillery.

Ale nie myśl, że możesz po prostu wypić nubbe jak nazywają to Szwedzi. Zatrzaski przychodzi z snapsvisor, zasadniczo “zaskakuje piosenki”. Są piosenkami znanymi wszystkim Szwedom, a wraz z upływem nocy stają się głośniejsze i bardziej szalone.

Poza zatrzaski, podawaj lekkie piwo. Dla tłumu bezalkoholowego, serdeczny, jak z borówki bzu lub czarnego bzu, jest w porządku, który z łatwością można urozmaicić dodając wodę gazowaną.

Przepisy do wypróbowania

  • Elderflower Cordial Cocktail
  • Rabarbar Aquavit

(Image credit: Charlotta Wasteson)

Co jeść na kolację w szwedzki Midsummer

Jest powód, że Szwedzi słyną z smörgåsbord. ZAt uczty takie jak letnie lato często na stole znajduje się wiele potraw, które można wybrać i wybrać.

Żadne szwedzkie święto midsummer nie jest kompletne bez marynowanego śledzia, zwanego próg po szwedzku i gotowane ziemniaki z koperkiem. Ziemniaki to najczęściej nowe ziemniaki, świeżo zebrane ziemniaki, które są mniejsze niż ich starsze odpowiedniki. Możesz szaleć z marynowanym śledziem, wystawiając kilka odmian na stole. Upewnij się, że jest tam miska z crème fraîche lub kwaśną śmietaną z posiekanym szczypiorkiem.

Łosoś jest częstym daniem głównym w środku lata, możesz też podać gravadlax. Ten specjalny, peklowany łosoś jest idealny do układania na kawałku knäckebröd (hardtack lub chrupkie pieczywo).

Przepisy do wypróbowania

  • Szwedzka sól morska i koper nowe ziemniaki z sosem zanurzonym w cytrynowym pieluszku
  • Suszony łosoś z koperkiem
  • Szwedzki Musztarda
  • Silltårta – szwedzki tort ze śledziami
  • Knäckerbröd – szwedzki pieczywo chrupkie

(Image credit: Kajsa Hartig w ramach CC BY 2.0)

Co jeść na deser w szwedzkim Midsummer

Podstawy letniego deseru są łatwe: truskawki i bita śmietana. Czasami jest to w formie ciasta, zwanego a jordgubbstårta, czasami są po prostu na własną rękę, ale kluczem są świeżo zebrane, jaskrawoczerwone jagody.

Wielu Szwedów na dobre postawi na stole lepkie ciasto czekoladowe. Bo jeśli cokolwiek dobrze łączy się z truskawkami i bitą śmietaną, to z pewnością czekolada.

Przepisy do wypróbowania

  • Szwedzki Midsummer Strawberry Layer Cake
  • Kladdkaka – Lepkie ciasto czekoladowe
  • Bez pieczonej letniej jagodowej tarty z miodem i oliwą z oliwek

Cieszę się, że midsommar!