Co mamy na myśli mówiąc o fakturze wina? Jakie słowa możemy użyć do opisania tekstury wina? Kiedy mówimy o fakturze wina, w zasadzie opisujemy odczucia w ustach lub dotykowe na podniebieniu. Zapoznaj się z niektórymi przemyśleniami na temat opisu i charakteryzowania tekstury wina!

Jestem pewien, że wszyscy nasi czytelnicy znają teksturę, jeśli chodzi o degustację potraw. Cóż, tak samo jest z winem – z fizycznym uczuciem w naszych ustach. Chociaż faktura dotyczy wszystkich win, często jest to bardziej oczywiste w przypadku win czerwonych, ze względu na obecność garbników, które mają bardzo wyraźne cechy dotykowe, które mogą mieć od bardzo gładkich do nieco trudnych do pogryzienia lub nawet cierpkich i grubych, jak opisano we wcześniejszych słowach o smaku wina. słupek .

Słowa do opisania tekstury
Chociaż w żadnym wypadku nie jest to wyczerpująca lista niektórych słów, których często używam przy opisywaniu tekstury wina, są one kremowe, gładkie, bogate, bogate, chude, aksamitne, sprężyste, lepkie, tłuste, oleiste, woskowe, soczyste, jedwabiste, zmysłowe i soczyste. Są to wszystkie fizyczne odczucia w ustach, które dodają wymiaru deskryptorom smaku wina.

Współtwórcy tekstury wina: garbniki, alkohol i cukry
Ponieważ związki w winie nieustannie ze sobą współdziałają, aby nieustannie tworzyć nowe związki, trudno jest precyzyjnie określić dokładne źródło konkretnego odczucia tekstury danego wina. Jak wspomniano powyżej, wiemy, że tanina w czerwonym winie jest głównym czynnikiem wpływającym na teksturę. Porównaj na przykład jedwabiste taniny czerwonego wina burgundzkiego z chwytliwymi, prawie ściągającymi taninami młodego wina Barolo.

Alkohol ma również istotny wpływ na teksturę, poprzez wytwarzany glicerol. Ogólnie rzecz biorąc, wina o wyższym poziomie alkoholu mają więcej glicerolu niż win o niższej zawartości alkoholu. Alkohol dodaje lepkości do wina. Porównaj wino, które ma 14% alkoholu z jednym z około 12,5%. Możesz poczuć fizyczną różnicę, a nie tylko upał.

Trzecim ważnym czynnikiem przyczyniającym się do polisacharydów. Chociaż są one zbyt złożone, aby zagłębić się w szczegóły, po prostu polisacharydy to różne rodzaje cząsteczek cukru, które istnieją w winie. W zależności od konkretnego typu mogą dodawać różne poziomy bogactwa do tekstury wina. Na przykład, polisacharydy obejmują związki odpowiedzialne za szlachetną zgniliznę (tj. “Dobrą botrytis”) potrzebną dla takich chwalonych win jak Sauternes lub Tokaji Aszú. Do innych tekstur wpływających na polisacharydy należą związki odpowiedzialne za kremowość w połowie podniebienia w białych bordo i innych wysokoprocentowych winach Chardonnay, a także te, które przyczyniają się do bogatego wrażeń smakowych szampana i innych tradycyjnych metod win musujących.

Czy tekstura wina jest ważna?
W mojej książce tak ważna jest tekstura. Tekstura nadaje nowy wymiar zapachowi i smakowi wina. Tekstura jest częścią ogólnej osobowości wina. I podobnie jak inne atrybuty wina, równowaga i sposób, w jaki grają, są kluczowe.

Mary Gorman-McAdams, MW (Master of Wine), jest nowojorskim pedagogiem wina, niezależnym pisarzem i konsultantem.

Poprzednie Wine Words:
• Wine Words: Minerality
• Słowa Wino: Kwasowość
• Słowa Wine: Tanina
• Wine Words: Body
• Słowa Wine: Alkohol
• Wine Words: Aromas

(Zdj .: Underlying image by Sadovnikova Olga via Shutterstock)