W tym tygodniu uczestniczyłem w degustacji win z Toro, jeden z najbardziej ekscytujących regionów winnych w Hiszpanii. Podczas gdy w życiu próbowałem wielu win z Toro, byłem szczególnie pod wrażeniem ich wyśmienitej soczystości, równowagi i czystej wartości.

Region winiarski Toro

Region winiarski Toro znajduje się w północno-wschodniej Hiszpanii (Castilla Y Leon) i skupia się na miejscowości Toro w prowincji Zamora. Jest to chropowaty, odległy teren, o ubogich glebach, idealny do uprawy winorośli. Zimy są zimne, a temperatura spada do 14 stopni F, a lata są suche i gorące. Ale dzięki silnemu wpływowi Atlantyku, gorące letnie dni są hartowane i równoważone przez chłodne noce, które są ważne w zarządzaniu procesem dojrzewania i spowolnieniu szybkiego gromadzenia się cukru.

Podczas gdy regionalne przepisy dotyczące wina pozwalają na białe wina, Toro jest w istocie regionem czerwonego wina, znanym z pełnych, mocnych win. Kluczowa odmiana winogron jest Tinto del Toro, który jest podobno klonem Tempranillo. Jednak przez ostatnie dwieście lat dostosowała się specjalnie do Toro terroir, tak że niewiele przypomina swoich kuzynów z Rioja lub Ribera del Duero..

Tinto del Toro charakteryzuje się bardzo małym rozmiarem jagód i bardzo grubą skórką. To sprawia, że ​​intensywne, intensywnie barwione, pełne, taniczne wina. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że ponad 20% wszystkich winorośli ma więcej niż 60 lat. Wiele z nich ma od 80 do 100 lat, a przeżywając Phylloxera są winoroślami krzewiastymi na własnych korzeniach. Podczas gdy dominującą odmianą jest Tinto del Toro, Garnacha jest również powszechnie uprawiana, a wiele win to mieszanka zarówno.

Wina Toro

Powrót do win i ich smaku. Jedną z wielu rzeczy, które przemawiały do ​​mnie o smakach wina, były ich jasne owoce i poziom alkoholu w równowadze. Podczas gdy większość win kończyła się między 13,5% a 15% abv, nigdy nie czułam inwazji alkoholu na moje podniebienie. Zamiast tego zostałem zauroczony soczystością i świeżością zarówno w winach dojrzewających jak i dębowych.

Wina Toro na pewno nie zabraknie owoców. Podniebienie smakowe obejmuje mieszankę dojrzałych czerwonych, czarnych i niebieskich owoców z nutami kawy, tytoniu i suszonych ziół. Wino dębowe to smaki słodkich przypraw, wanilii i cedru. Wino pełne tych dojrzałych owoców nie jest tym, co opisałbym jako owoc do przodu. Zamiast tego są dobrze zorganizowane, z większą trwałością podniebienia i bardzo określonym poczuciem miejsca.

Bardzo interesujące w tym regionie jest różnorodność stylów winiarskich, które składają się głównie z jednej odmiany winorośli – od młodzieńczych, świeżo upieczonych win po złożone, warstwowe, dębowe wina do kontemplacji i piwnic.

Innym atrakcyjnym aspektem win Toro jest cena. Mniej znane niż w niektórych innych hiszpańskich regionach winiarskich, wina te w przeważającej części są mniej opłacalne.

Toro Wina do wypróbowania

Niektóre z moich ulubionych, które są dostępne w Stanach Zjednoczonych, obejmowały:

2009 Bodegas Fariña Dama de Toro Tempranillo (11 USD) – Pyszne soczyste, młode, młode wino z miękkimi taninami, które idealnie pasowałoby do kebabu z burgera lub jagnięciny.

2008 Bodegas Fariña Dama de Toro beczka Aged Tempranillo (13 USD) – Kremowy jak świeżo wykonane cappuccino, soczyste czarne owoce i słodkie przyprawy, dojrzałe taniny z dobrym chwytem – przynieść gulasz z wołowiny lub dzika.

2004 Bodegas Fariña Dama de Toro Crianza (17 USD) – Długo leżakował w dębie, wino to miało soczysty czerwony owoc śliwki, skórę, czarne oliwki i ślady kamfory i egzotycznych przypraw. Dobrze zintegrowane taniny.

2007 Bodega del Palacio de los Frontaura Y Victoria ‘Dominio de Valdelacasa’ (17,50 $) – Wyśmienita mieszanka dojrzałej mięsistej wiśni i owoców śliwki, anyżu, wanilii, kokosa i mocnej mineralnej ziemi. Ładna, zwarta konstrukcja z jędrnymi taninami.

2009 Bodegas Rejadorada Rosum, (16 USD) – Soczyste, jasne i pełne dojrzałych czarnych i czerwonych owoców – pieprzne, ziemiste nuty, giętkie taniny.

2009 Bodegas Rejadorada Tinto Roble (20 USD) – Prawdziwy kompot jagodowy z czarnymi wiśniami i jagodami, słodką przyprawą, nutami wanilii i większą przyczepnością do garbników.

Świątynia Bodegas Rejadorada w 2007 r. (26 USD) – Zapraszając ziemisty, pikantny aromat z dużą ilością dojrzałych czerwonych owoców jagodowych. Mocna mineralność, napięte podniebienie z dobrym chwytem taninowym. Długie warstwowe pikantne wykończenie.

2005 Bodegas Cyan – Cyan 12 miesięcy (15 USD) – wydziela dojrzałe owoce – likier wiśniowy, słodką przyprawę i pikantną ziołową ziemie.

Do następnego tygodnia baw się dobrze odkrywając wina Toro.

Mary Gorman-McAdams, DWS, jest nowojorskim pedagogiem wina, niezależnym pisarzem i konsultantem. Posiada dyplom z Wine & Spirits z Wine and Spirits Education Trust (WSET) i jest kandydatem do programu Master of Wine.

Związane z: Tempra Tantrum: Czerwone wina z postawą z Hiszpanii

(Zdjęcia: Mary Gorman i www.dotoro.es)