(Image credit: Casey Barber)

Nie widać tortu z zupą pomidorową w menu deserowym w restauracjach wyróżnionych gwiazdką Michelin. To nie jest postmodernistyczny wynalazek zestawu molekularnych gastronomii. W przeciwieństwie do pączków lub klopsików, nie przechodzi przez jakąś odradzającą się żywność. Jednak w minionym stuleciu tort z zupą z pomidorów przetrwał, pozostając przez dziesięciolecia trendów w branży spożywczej, by stać się ikoną amerykańskiego deseru. A jeśli jeszcze tego nie spróbowałeś, czeka cię objawienie.

Pomimo swojej czasami odstręczającej nazwy, jest to naprawdę solidny deser, łatwy do zrobienia tort, który konwertuje fanów za pomocą jednego kęsa. Zupa z ciasta pomidorowego to zasadniczo podstawowy, ale aromatyczny tort przyprawowy, który wykorzystuje puszkę zupy pomidorowej zamiast mleka, oleju lub innych produktów mlecznych; jeśli kiedykolwiek robiłeś czekoladowy tort majonezowy, użyłeś podobnej techniki, aby przynieść do deseru wilgoć i teksturę bez dodawania żadnych dziwnych smaków.

Ciasto do walki z depresją

Chociaż dzisiejsze przepisy kulinarne nie zawsze odzwierciedlają pierwotną oszczędność, ciasto z pomidorami ma korzenie w kuchni z czasów kryzysu. Przepisy na ciasto, czasami nazywane “Mystery Cake” ze względu na jego tajny składnik, pojawiły się po raz pierwszy w książkach kucharskich społeczności w latach 1920 i 1930. A te prototypowe ciasta z pomidorami były bardzo proste: jednowarstwowe panierki lub ciasta biszkoptowe z niewielką ilością produktów mlecznych na liście składników.

MaryJane Robbins, specjalista od wypieków i blogerka dla króla Arthura Mąka, pomogła opracować obecną wersję King Arthur na podstawie przepisu jej rodziny, napisaną odręcznie przez matkę i przechowywaną w książce kucharskiej, którą jej ciotka zaczęła kompilować w 1932 roku. “Kiedy napisałem przepis na stronie, podważyłem ilość masła “, przyznaje. Jej oryginalna receptura wymagała tylko dwóch łyżek masła i jednego jajka, a ona zapamiętała resztę półpasek masła, by zrobić prosty lukrowany tort..

(Źródło: MaryJane Robbins)

Zupa Campbella zabiera ciasto

Nie trwało długo, zanim Zupa Campbella opracowała własną wersję i zaczęła używać jej do promowania własnych towarów. Według oficjalnych zapisów Campbell Soup Company, pierwszy opracowany przez firmę przepis na ciasto z pomidorów powstał w 1940 roku jako pudding na parze w brytyjskim stylu. (Krótka linia czasu: Zupa Campbell’s Tomato Soup została wprowadzona do publicznej wiadomości w 1897 roku, ale testowe kuchnie Campbell nie otworzyły się oficjalnie do 1941 roku. Stąd dekady gospodyń domowych, które zbierają tłumy i opracowują własne przepisy na ciasto).

Przepis na parze puddingu również wymagał niewielkiej ilości tłuszczu – jednej łyżki masła, jednej łyżki smalcu – ale gdy rationing masła spadł z drogi po II wojnie światowej, przepisy na ciasto z pomidorów zrobiły się trochę bardziej rozłożyste, aby dopasować je do nowego dobrobytu kraju (nie wspomnieć rosnącą amerykańską obsesję na punkcie wygody kulinarnej). Nancie McDermott, autor Southern Cakes, zauważa, że ​​w okresie powojennym reklama zaczęła być skierowana do kobiet prowadzących dom (myślę o tym Szaleni ludziekampanie marketingowe) i – tak jak dzisiaj – cotygodniowe artykuły z artykułami żywnościowymi zawierały przepisy, które pomagały wpływać na wiedzę o domowej kuchni.

Tymczasem, dodaje, gotowanie stawało się coraz mniej regionalne; od Luizjany przez Delaware po Minnesotę, panie w całym kraju mogą kupić Campbell i zająć się tym trendem. Do lat 60. tort pomidorowy, jaki znamy dzisiaj, trafił do domów w całej Ameryce.

Pomidorowy tort na zupę dla nowoczesnego wieku

Matt Lewis i Renato Poliafito, założyciele nowojorskiej piekarni Baked, odkryli ciasto z pomidorami podczas pracy nad drugą książką kucharską Upieczone eksploracje. To był czynnik kiczu, który po raz pierwszy przyciągnął ich do tortu z pomidorami. Ale podobnie jak wielu piekarzy przed nimi, odkryli nieoczekiwane i autentyczne przyjemności przepisu. Poza interesującym składnikiem, Poliafito odkrył kolejny związek między tym typowo amerykańskim przepisem a inną tradycją kulinarną przyniesioną tutaj przez imigrantów: “Bycie Włochem, dodałeś trochę cukru do sosu w zależności od tego, jak cierpkie są pomidory” – wyjaśnia.

Chłopaki tak bardzo to uwielbiali, że uwzględnili własne podejście do klasyki: przepis na pikantne babeczki z pomidorami i lukrowany mascarpone. Obracając ciasto na babeczki, całkowicie współczesny amerykański deser, zespół Baked dodał jeszcze jedną warstwę do długiej historii ciasta z pomidorami. A lukier z mascarpone, który wirowali na wierzchu, to kolejna ewolucja przepisu na ciasto z pomidorami.

(Image credit: Casey Barber)

Po prostu dodaj lukrowane sery

Mrożenie i lukrowanie nie były częścią pierwszych receptur z ciasta pomidorowego (znowu z oszczędnością), a prezentacja była bardzo prosta. Był zawsze podawany jako tort jednopowłokowy i prawie zawsze czysty, Robbins pamięta, z wyjątkiem urodzin, kiedy złożyła specjalną prośbę o lukrem waniliowym.

Według McDermotta, mrożenie sera kremowego zyskało na znaczeniu w latach siedemdziesiątych, kiedy “zdrowy” tort z marchwi przejął burzę na deser. “To był ogromny punkt zwrotny”, mówi. A teraz, dzięki prostocie, szybkości i niezaprzeczonemu smakowi mrożenia sera śmietankowego – jak śmieje się McDermott, to jest o wiele łatwiejsze niż gotowana wisienka lub beza – to polewa stała się częścią kanonu z pomidorami i wraz z trendem zrobienia ciasta dwuwarstwowego.

Czy próbowałeś tego prostego, pocieszającego ciasta? Dobrym miejscem na rozpoczęcie jest przepis Campbella, który ukazał się w 1966 roku i jest uważany za standard – najnowocześniejsze wersje różnią się tylko nieznacznie. Posyp je kremowym serem lub nie; podziel się nim z innymi lub zachowaj to dla siebie jako tajną przekąskę.