Jeśli jeszcze nie wiesz o Zalatimo, prawdopodobnie nie będziesz w stanie go znaleźć – lub tak mówi mój lokalny przewodnik, gdy wchodzimy do tej niewielkiej pizzerii z dziurami w ścianie. (Dosłownie – sklep jest położony w starożytnych murach rzymskich otaczających kościół Grobu Świętego na Starym Mieście w Jerozolimie). Nie ma menu, ponieważ Zalatimo służy tylko jednej potrawie: pikantne / słodkie ciasto zwane mutabak, który jest ręcznie robiony na zamówienie z 150-letniej rodzinnej receptury.

Historia Zalatimo jest prawdziwie rodzinna: Mohammad Zalatimo otworzył pierwszą cukiernię mutabaku na starym mieście w Jerozolimie w 1860 roku, a kolejne pokolenia kontynuowały tradycję, aż do jego prawnuka (patrz film poniżej ), który zmartwił się, gdy moi towarzysze podróży i ja zajęliśmy jedyne cztery stoły w sklepie. (To prawda, że ​​był prawdopodobnie usprawiedliwiony, czując się trochę urażony.) W ramach kulinarnej wycieczki zorganizowanej przez Kinetis, organizację non-profit, moją grupą podróżującą byli czterej inni blogerzy, nasi gospodarze wycieczki, przewodnik po Jerozolimie, jeden fotograf i trzyosobowa ekipa filmowa! Dla sklepu, który jest mały i ze wszystkimi wypiekami na otwartej przestrzeni, musiał być dezorientujący!)

Jak się nauczyłem, mutabak zaskakująco proste składniki – cienkie papierowe ciasto, twaróg z białego sera, syrop cukrowy i odkurzanie sproszkowanego cukru – zręczne umiejętności. Ciasto ciasto tak cienkie nie dzieje się z wałkiem! To wszystko w sztuce nadgarstka. Nasz szef kuchni przerzucał ciasto jak pizzę, z wyjątkiem tego, że odwrócił ją całkowicie przy każdym pstryknięciu – jeden zły ruch i to plącze, ale zrób to dobrze (i, dla przypomnienia, zrobił to dokładnie za każdym razem) i ciasto wyląduje płasko na marmurowym blacie, cieńsze z każdym nawrotem, aż zostanie rozciągnięte do pojemności. Podążył za tym stosem białych serów (mleko owcze, jak mi powiedziano, namoczone w wodzie, aby uwolnić część soli) i złożył je razem. Następnie do piekarnika na kilka minut, po czym wyłonił się gorący i chrupiący i gotowy do ostatniej mżawki syropu cukrowego i cukru pudru. Podawana z filiżanką słodkiej kawy po turecku, to było pyszne doświadczenie, idealna przekąska w ciepłe, zakurzone popołudnie.

Poniższy film BBC, który znalazłem podczas badań, pokazuje dokładnie, jak wygląda mały sklep, a także technikę w akcji!

Związane z: Wycieczka po Izraelu: targ na świeżym powietrzu Machne Yehuda w Jerozolimie

(Zdjęcia: Cambria Bold)