Prawie wydaje się, że niewłaściwe jest przyjmowanie jednego rodzaju receptury przeciwko innym, ale zdajemy sobie sprawę, że indywidualne preferencje mogą być dość silne, jeśli chodzi o irlandzki chleb sodowy. Czy dorastałeś w słodkiej wersji irlandzko-amerykańskiej? Czy jesteś purystą, który trzyma się mąki, soli, sody oczyszczonej i maślanki? A może lubisz eksperymentować z kilkoma nowoczesnymi zwrotami akcji??

W zeszłym roku Susie podzieliła się z matką receptą na słodki chleb sodowy wypełniony złotymi rodzynkami i kminkiem, posypany cukrem. Porównała tę rodzinną faworytkę z “gigantycznym scone z maślaną skorupą cukru”. Brzmi świetnie!

Jeśli jednak poprosisz o kawałek chleba sodowego w Irlandii, prawdopodobnie nie znajdziesz żadnego z tych dodanych składników. Nazywany także brązowym chlebem sodowym, tradycja irlandzkiej wersji jest prostym połączeniem mąki (często pełnoziarnistej), sody oczyszczonej, soli i maślanki. Niektóre zawierają trochę cukru i masła w mieszance.

W marcowym numerze Bon Appétit, Andrew McCarthy (tak, że Andrew McCarthy) udał się do Irlandii, aby wyłowić to, co zapamiętał jako idealny irlandzki chleb sodowy. Skończył w Ballinalacken Castle Country House & Restaurant i przyniósł do domu przepis na Chleb Sodową Pani O’Callaghan. Jeśli szukasz bardziej tradycyjnej wersji, może to być dobre miejsce na rozpoczęcie.

Osobiście znajduję się w tej trzeciej kategorii, czerpanej z kilku nowoczesnych zwrotów dotyczących klasycznego chleba. Mój ulubiony przepis (na zdjęciu po prawej) pochodzi także z Bon Appétit. Jest to pikantna wersja, która zawiera owies, brązowe masło, czarny pieprz i rozmaryn.

Więc gdzie stoisz? Czy masz ulubiony przepis na Irish Soda Bread?

Związane z: Przepis: Irlandzki chleb sodowany mojej matki

  • Bon Appétit: Kawałek Irlandii i chleb sodowany pani O’Callaghan
  • Epicurious: Brown Butter Soda Bread

(Zdjęcia: Susie Nadler, Joanna Miller)