Sukkot to żydowski kalendarz, w którym zjedzono lokalne dziecko z plakatu. Tygodniowe święto, które rozpoczyna się w tym roku wieczorem 18 września, jest pielgrzymką żniw, która celebruje nagrodę, która następuje po sezonie wzrostu. Historycznie upamiętnia także 40 lat, gdy Izraelici błąkali się na pustyni po swoim exodusie z niewoli w starożytnym Egipcie.

Głównym fizycznym symbolem tego święta jest chatka zwana sukkah. Zaraz po zakończeniu Jom Kippur Żydzi zaczynają budować te tymczasowe mieszkania, w których będą jeść, a czasem nawet spać (przy sprzyjającej pogodzie!) W czasie wakacji. Sukot jest również łatwy do oglądania z perspektywy miłośnika jedzenia. Oto przewodnik po głównych symbolach żywności.

Zielony dach

Istnieje wiele praw, które dyktują, jak zbudować odpowiednią sukka. Jednym z moich ulubionych jest to, że wierzch musi być pokryty naturalnymi materiałami, takimi jak gałęzie drzew lub bambus, i być utkany na tyle luźno, że można przez nie zobaczyć niebo. Opowiedz o jadalni na świeżym powietrzu!

Naturalne dekoracje

Oprócz zasłaniania sukka materiałami naturalnymi, wielu ludzi odkłada owoce i warzywa związane z plonami na dekoracje w sukach. Niektóre wiążą tykwy lub wiszą jabłka z krokwi (choć z mojego doświadczenia te słodkie, lepkie jabłka mają tendencję do przyciągania wielu pszczół). Inni umieścili na wejściu wiązki suszonych łodyg kukurydzy lub zrobiły wazony z wydrążonych dyni lub dyń.

Lulav i Etrog

Na Sukkot Żydzi mają zwyczaj wymachiwania wiązką czterech różnych gatunków naturalnych: liści z mirtów, dat i wierzb, a także żółtego etrogu (owocu cytrynowego). Wymachiwanie czterema gatunkami symbolizuje żydowską służbę Bogu. Wyglądają pięknie, aw przypadku etrogu pachną wyśmienicie, dodając odrobinę naturalnego piękna na wakacje. Po zakończeniu Sukot, niektórzy ludzie używają swoich etrogs do wytwarzania marmolady, kandyzowanej skórki z etrogu lub likieru podawanego w etrogach.

Jesienne produkty spożywcze

Czasami określany jako żydowski odpowiednik Święta Dziękczynienia, jedzenie Sukkot dotyczy żniw jesiennych. W Ameryce stoły Sukkot są wypełnione naczyniami z jabłek, gruszek, słodkich ziemniaków, marchwi i innych warzyw korzeniowych, które są dostępne o tej porze roku. Zupy squash, obfite gulasze i zapiekanki z jednym garnkiem, które są łatwe do transportowania między kuchnią a stołem na świeżym powietrzu, są również powszechne.

Ponieważ święto przypada tak blisko Rosz ha-Szana, istnieje wiele nakładających się na siebie dań. Słodzone miodem warzywa korzeniowe i suszone owoce, na przykład tzimmy, są powszechnie spożywane na święta.

Nadziewane produkty spożywcze

Jednym z tradycyjnych sposobów, w jaki Żydzi symbolicznie honorują przepełnioną obfitość sezonu żniwnego w Sukot, jest podawanie faszerowanej żywności. Kapusta, liście winogron, cukinia, dynia i papryki faszerowane ryżem, mięsem i ziołami są powszechne. Niektóre rodziny przygotowują również strudel, węgierskie danie, które wyrabia słodkie lub pikantne nadzienie w cienkiej warstwie ciasta.

Graham Cracker Sukkah

Chociaż nie jest to tradycyjna praktyka wakacyjna, Tori Avey z bloga The Shiksa in the Kitchen podzielił się słodkim, rodzinnym projektem artystycznym: tworzenie szaszłyków z krakersów graham. Wzorowane na domkach z piernika używają krakersów grahamowych, lukru królewskiego, precli, orzechów, cynamonu i innych jadalnych dekoracji do tworzenia miniaturowych replik prawdziwych.

Jakie są wasze tradycje kulinarne w Sukkot?

(Obrazy: niebieskie oczy, ChameleonsEye, lola1960; Bratwustle – wszystko za pośrednictwem Shutterstock)