(Źródło zdjęcia: Natalia Hirshfeld / Shutterstock)

Purim jest największym festiwalem imprez żydowskich w kalendarzu. Święto to świętuje bohaterstwo królowej Estery, Żydówki, która wyrosła na Królową Persji i uratowała swój lud przed zniszczeniem z rąk złego doradcy jej męża, Hamana. Ludzie świętują Purim, zbierając się w synagogach, aby głośno czytać historię Estery. Następnie udają się na imprezy, aby uczcić starożytne zwycięstwo, nosząc kostiumy, robiąc podpowiedź i, oczywiście, jedząc.

Oto niektóre z najpyszniejszych potraw i tradycji Purim.

(Źródło zdjęcia: Anna Kurzaeva / Shutterstock)

Hamantaschen

Hamantaschen, trójkątne ciasteczka zawierające różne smaczne nadzienia, to najbardziej rozpoznawalny pokarm Purim. Nazwa tłumaczy z jidysz jako “kieszenie Hamana”, a ciasteczko odpowiednio przedstawia kieszenie głównego złoczyńcy Purim, Hamana. (Niektórzy mówią, że to także symbol trójramiennego kapelusza, który nosił.)

W Europie Wschodniej, gdzie powstało hamantaschen, tradycyjnie były one wypełnione słodzonymi makami, gęstym dżemem z suszonych śliwek lub konserwami morelowymi. Te nadzienia pozostają popularne dzisiaj, ale w ostatnich latach piekarnie i kucharze domowi również podjęli twórczą licencję z hamantaschen, zamieniając typowe przetwory na pasty do smarowania takie jak twaróg cytrynowy, masło orzechowe, chałwa, marcepan, karmel, nutella i masło jabłkowe. W świąteczne święto, takie jak Purim, im więcej ciasteczek, tym weselej!

→ Zdobądź przepis: Hamantaschen

Picie

Tradycja żydowska nie ma szczególnie silnej kultury picia, ale w Purim zwyczajowo obchodzi się z alkoholem (oczywiście dla osób pełnoletnich!). Ludzie często rzucają się na przyjęcia, ubierają się w kostiumy i maski podobne do Mardisa Grasa, które przypadają w tym samym czasie i grzają się nawzajem z winem i alkoholem. Niektórzy ludzie nawet wytwarzają specjalne koktajle w stylu Purim, takie jak The Shiksa w Purim Pucker w kuchni lub Tablet’s Wino.

(Image credit: Tomer Turjeman)

Mishloach Manot – prezenty na żywność

W każdym Purim zwyczajowo pakuje się drobne upominki z jedzeniem – zazwyczaj kilka hamantaschen i inny jadalny przysmak lub dwa – i dostarcza je przyjaciołom i rodzinie. Idea stojąca za tą tradycją wynika z założenia, że ​​Purim ma być radosnym świętem, a dzielenie się tymi darami żywnościowymi zapewnia, że ​​wszyscy będą mieli wystarczająco dużo okazji, aby świętować. Dostarczanie mishloach manot, co dosłownie oznacza “wysyłanie porcji” po hebrajsku, również daje szansę na odwiedziny u znajomych.

Global Purim Foods

Hamantaschen pochodzi z Europy Wschodniej, ale społeczności żydowskie na całym świecie mają własne pokarmy Purim. Oprócz hamantaschen, niektórzy wschodnioeuropejscy Żydzi służą do kreplach, czyli pełnych mięsa klusków do zupy, które ukrywają w sobie ich wypełnienie, tak jak królowa Estera początkowo musiała ukrywać swoją żydowską tożsamość. Tymczasem marokańscy Żydzi produkują chleb drożdżowy w kształcie twarzy Hamana z jajami gotowanymi na twardo, upieczonymi bezpośrednio w chlebie symbolizującym jego oczy. A we Włoszech żydzi orecchi di Aman, smażone paski ciasta podane w syropie z miodem, które reprezentują uszy Hamana. Bez wątpienia wydaje się, że istnieje globalny trend unieśmiertelniania faceta w dobrej formie pieczonej!

Jak celebrujecie Purima? Czy masz jakieś szczególne rodzinne tradycje??