(Źródło zdjęcia: Lisa Pepin)

Kto: Eksperci od garncarstwa w wiosce Bat Trang
Co: Ceramika
Gdzie: Bat Trang, Hanoi, Wietnam

Wszystko w wiosce Bat Trang jest ekstremalne. Wiele miejsc ma stare miasta, tak, ale wioska Bat Trang jest starożytny. To nie tylko miejsce, w którym powstaje ceramika – cała wioska robi ceramikę. I nie są tylko dobrzy w wytwarzaniu ceramiki – praktycznie ją wymyślili.

(Źródło zdjęcia: Lisa Pepin)

Wioska Bat Trang to zaledwie 5,000 dong (około 25 centów) jazdy autobusem miejskim od centrum Hanoi, ale kiedy spędziłeś kilka dni na szalonym ruchu w Starej Dzielnicy w Hanoi, czujesz się jak na świecie. W kraju zielone liściaste drzewa i bujna trawa zastępują motocykle i ulicznych sprzedawców stolicy Wietnamu. Krowy i bawoły są związane, by pasły się tuż przy drodze do Bat Trang. Po drodze można zdać festiwal, naznaczony kolorowymi flagami i tłumami ludzi.

(Źródło zdjęcia: Lisa Pepin)

Wychodząc z autobusu, jest tylko jeden sposób chodzenia i prowadzi on prosto do rynku garncarskiego. Podejrzewam, że ścieżki rynku ceramiki Bat Trang zostały zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej kręte i mylące, by kupujący mogli robić zakupy. Podejrzewam też, że większość ludzi nie jedzie daleko dalej niż do rynku, ponieważ jest niewiarygodna: wszędzie patrzysz, jest nowy rodzaj garncarstwa – piękny, misternie ręcznie malowany czajniczek, uśmiechnięty naturalnej wielkości jasny pomarańczowy pies, zielono-biały wazon wielkości 12-latka. Zagubienie jest punktem rynku i prawdopodobnie nawet nie zauważysz, że zgubiłeś się, dopóki nie znajdziesz się z powrotem przy wejściu.

(Źródło zdjęcia: Lisa Pepin)

Nawet poza rynkiem nie można patrzeć w żadnym kierunku, nie widząc czegoś ceramicznego. Psy misek wodnych są ceramiczne. Kawałki potłuczonej ceramiki łączą żwir na ulicach i szczytach ścian, zwiększając bezpieczeństwo. Gigantyczne kosze wypełnione ceramiką siedzą na podwórkach, ułożone wysoko i czekają na wysyłkę lub sprzedaż. Kotleciki na węgiel drzewny, suszone w celu wypalenia w piecach kominowych, tworzą wzory na ścianach alejki. Jeśli zajrzysz przez otwarte drzwi, tak jak ja, możesz zostać zaproszony, by przyjść obejrzeć warsztat robiący talerze, wazony, kubki i miski.

(Źródło zdjęcia: Lisa Pepin)

Garncarz, z którym rozmawiałem, powiedział mi, że garncarze Bat Tranga pokazują swoje serca swoim klientom poprzez ich ceramikę. Po zagubieniu się w wiosce i zobaczeniu, jak głęboko przebiega przez nią ceramika, wierzę mu.

W przyszłym: Bądź czujny w tym tygodniu, aby zobaczyć, jak powstaje ceramika w Bat Trang i jak jest wysyłany do szerszego świata.

Dzięki, Potterowie z Bat Trang i Thu Duong za pomoc w tłumaczeniu!