W ciągu ostatnich 20 lat wino w pudełku przeszło długą drogę. Uważany przez długi czas za tani i kiepskiej jakości, wina z pudełek stale wkradały się do segmentu premium. Z okazji weekendu w Labor Day i licznych spotkań przyjaciół i rodziny na horyzoncie, być może nadszedł czas, aby ponownie rozważyć Bag-in-Box. Świetna wartość, wygodny, łatwy do transportu, przechowywania, otwierania i recyklingu – jestem z pewnością nawrócony!

Szczerze mówiąc, zwykle nie kupuję wina w pudełku, z wyjątkiem okazjonalnych zakupów dla klasy lub śledzenie tego, co dzieje się w tym sektorze. Muszę jednak przyznać, że degustacja na początku tego roku gamy win pudełkowych Octavin zmieniła moje zdanie. Sprytnie zaprojektowane w eleganckim, ośmiobocznym cylindrze 3L, wina okazały się zarówno doskonałe, jak i różnorodne, począwszy od wzorcowej, pikantnej nowozelandzkiej Sauvignon Blanc po odważny, dość mocny kalifornijski Old Vine Zin.

Octavin Wines and Head Winemaker Adam Richardson
Wina Octavin są pomysłem indywidualnego winiarza, Adama Richardsona, dyrektora International Winemaking Underdog Wine Merchants, mistrz niektórych innowacyjnych, ale często niedocenianych współczesnych win na rynku, takich jak Tempra Tantrum i Winnice Cupcake.

Spotkałem Adama w Nowym Jorku na wiosnę. Ten energiczny Aussie, Adam, spędził ponad 20 lat, produkując wino na całym świecie, więc jest on doskonale przygotowany do pozyskiwania najlepszych winogron i partnerów do połączenia gamy win Octavin International..

Spośród degustowanych win, moimi trzema faworytami muszą być Silver Birch Sauvignon Blanc (Nowa Zelandia), Boho Vineyard Old Vine Zinfandel i Central Coast Monthaven Chardonnay. Wszystkie wina są dostarczane w pudełkach 3L i sprzedawane w cenie od 20 USD do 22 USD, co stanowi doskonałą wartość w przypadku czterech zwykłych butelek o pojemności 75cl..

Co to jest Boxed Wine?
Wino w pudełku (lub worek) jest w istocie winem, które jest zapakowane w plastikowy pęcherzyk (lub torebkę), które jest otoczone tekturowym pudełkiem. Został opracowany po raz pierwszy w Australii, w latach sześćdziesiątych przez Thomasa Angove, z tytułowej firmy winiarskiej. Do worka, przez który dozowane jest wino, znajduje się czop lub kran.

Przez długi czas wino w pudełku było postrzegane jako dość tanie i często nieprzyjemne. Było z tego kilka powodów. Po pierwsze, samo wino – jeśli wino wchodzące do pudełka ma wątpliwą jakość, jest mało prawdopodobne, aby uległo poprawie w czasie przechowywania w pudełku.

Po drugie, bardziej typowa przyczyna problemów związanych z samym procesem pakowania. Problemy z dostępem tlenu spowodowały, że wino straciło świeżość, utleniło się i pogorszyło, a także, że często wadliwe krany nie zrobiły nic, by zjednać konsumentom pojęcie.

Technologia Boxed Wine
Na szczęście dzisiaj, jak pokazują wina Octavin, technologia zaczęła eliminować większość wcześniejszych problemów. Choć opakowanie wina w pudełku jest niekoniecznie oczywiste dla konsumenta, jest to skomplikowana sprawa. Biorąc pod uwagę różne składniki fizyczne, które muszą łączyć się ze sobą, zazwyczaj w proces produkcji zaangażowanych jest więcej dostawców niż w przypadku konwencjonalnych butelek, co pozwala na większe potencjalne ryzyko w całym łańcuchu produkcji i pakowania.

Wewnętrzna torba (pęcherz) musi być zarówno elastyczna, jak i stanowić doskonałą barierę dla tlenu. We wczesnych latach trudno było połączyć te dwa atrybuty, często powodując pękanie lub wyciekanie worków. Krany zbyt skłonne były do ​​zbierania winie (nieszkodliwe białe osady, które zazwyczaj są wytrącane przed pakowaniem) z wina i wycieku.

Dzisiaj, ulepszone materiały i technologia znacznie rozwiązały te problemy, dzięki zaawansowanym technologicznie elastycznym wielowarstwowym woreczkom, które rozpadają się w miarę wydawania wina, eliminując jakiekolwiek miejsce dla dostępu tlenu i psucia się. Równie ważne są rygorystyczne procesy QA / QC, w tym sterylna filtracja, którą winiarnie mają na miejscu, aby zminimalizować problemy w dalszej części drogi.

Świeżość
Inną kwestią jest to, że wino w pudełku ma bardziej ograniczony okres trwałości niż wino butelkowane. Zazwyczaj powinien być spożywany w ciągu dziewięciu miesięcy od opakowania. Biorąc pod uwagę, że większość wina sprzedawanego w Stanach Zjednoczonych jest konsumowana w ciągu 24 godzin, nie powinno to stanowić problemu, chyba że wino leżało zbyt długo w magazynie lub sklepie.

Wszystkie wina Octavin noszą wyraźnie oznaczone “najlepiej spożyć przed terminem”, aby umożliwić konsumentom sprawdzenie, czy wino jest świeże po zakupie. Dodatkowo wszystkie wina Octavin są wysyłane luzem do centralnego, supernowoczesnego zakładu pakowania w Kalifornii, zapewniając, że wszystkie wina są sprawdzane i sprawdzane przed pakowaniem zgodnie z tymi samymi najwyższymi standardami jakości.

Oto moje notatki z degustacji sześciu win Octavin. Cieszyć się!

2008 Monthaven Winery Chardonnay, Central Coast – Zaskakująco suchy z dobrze zintegrowanym dębem, który zwiększa złożoność wina. Bardzo świeży, czysty z dużą ilością jasnych owoców. Wielka publiczność. Ciesz się grillowanym łososiem, kurczakiem, wieprzowiną lub hot-dogami.

2008 Big House Red, Kalifornia – Kolejna niespodzianka. Świeże, z dużą ilością jasnych owoców wiśni. Miękka, gładka tekstura. Świetnie sprawdzi się z żeberkami, kiełbaskami, stekami oraz zwęglonymi warzywami.

NV Pinot Evil Pinot Noir – Pokazuje wiele dojrzałych, jasnych owoców wiśni i truskawek. Gładkie, ale nadal ma pewną garbnikową przyczepność. Wypiłbym to z większą ilością z białymi mięsami i potrawami z warzyw.

NV Pinot Evil Pinot Grigio – Ostre i orzeźwiające z typowymi akcentami brzoskwiniowymi, kwiatowymi. Lekko słodkawe wykończenie. Łatwe picie. Idealny na początek imprezy, grillowany letni squash lub biała ryba.

2008 Boho Vineyards Old Vine Zinfandel, Kalifornia – Dość dobra koncentracja owoców. Mnóstwo bujnych dzikich jagód, damsonów, giętkich tanin o ziemistym odcieniu. Dość dobra długość i wykończenie. Zdecydowane dopasowanie do tych przypalonych żeberek zapiekanych z dużą ilością sosu BBQ.

2009 Silver Birch Sauvignon Blanc, Marlborough, Nowa Zelandia – Pokazuje wszystkie cechy droższej nowozelandzkiej Sauvignon Blanc – cytrusy, agrest, marakuja i mnóstwo trawiastych nut. Ostry, świeży i bardzo dobrze zbalansowany. Kolejny klejnot na początek imprezy, który może być kontynuacją grillowanego labraksa, letnich warzyw i sałatek.

Jak często kupujesz wino w pudełku? Które? I zauważyłeś poprawę jakości?

Mary Gorman-McAdams, DWS, jest nowojorskim pedagogiem wina, niezależnym pisarzem i konsultantem. Ukończyła Wine & Spirits z Wine and Spirits Education Trust (WSET) i jest kandydatem do programu Master of Wine.

Związane z: Bag-in-Box Wine: jaki jest twój widok?