Kiedy w zeszłym tygodniu żerowałem na lunch, natknąłem się na osobliwą, wolną od glutenów, wolną od ziaren i beztroską restaurację, zbudowaną z zaadoptowanego pojemnika do przechowywania. Patrząc na menu i zastanawiając się, czy powinienem zamówić sałatkę z quinoi lub rukoli, zauważyłem osobliwą ofertę, zwaną po prostu “kawą maślaną”. O co w tym wszystkim chodzi? Po prostu musiałem wiedzieć.

Praktyka wkładania masła do porannego drinka nie jest zupełnie nową koncepcją. W Tybecie możesz otrzymać herbatę tybetańską rano, gdzie składniki to masło, herbata i sól lub czarny pieprz. Możesz go również znaleźć w Singapurze, gdzie ziarna kawy (zwykle o niższej jakości) są smażone na ruszcie z masłem w woku, zanim zostaną napięte przez filtr do filiżanki. Mówi się, że te poranne drinki dostarczają energii przez cały dzień, i to samo było reklamowane w odniesieniu do kawy maślanej, którą miałem zamawiać – coś, co nie tylko podniesie moje ciało i umysł, ale zapewni mi cały ranek.

Kawa serwowana w tym lokalu była “kawą kuloodporną”, sformułowaną przez Davida Asprey, a przepis na kawę – z masłem – przyjęty przez wielu ludzi w ramach porannego rytuału. Jest szczególnie popularny wśród osób na diecie paleo. Znam kilku ludzi, którzy to kochają i przeklinają.

Specyficznym składnikiem “kuloodpornej kawy” jest olej MCT, popularny suplement, który twierdzi, że jest całkowicie naturalny ze skompresowanych olejów palmowych i kokosowych. Podobnie jak masło, zachwyca się tym, że jest paliwem, które pomaga pobudzić organizm i przyspieszyć metabolizm.

Jestem szczególnie sceptyczny w stosunku do nowych rzeczy, szczególnie tych używających składników, które mają akronim nazwy, ale dałem masę kawową strzał. Podobało mi się.

Masło zapewniło napójowi pewną kremowość, a olej dodał jedwabistą konsystencję. Dopiero pod koniec poznałem smaku masła, ale było przygnębiające i smaczniejsze przy czymś goryczkowym jak kawa. Smak trwa trochę na twoim języku, potem wraca po kolejny łyk.

Napój napełnił mnie, a mniej więcej w połowie filiżanki wyczułem to ciepło od wewnątrz – to uczucie, które jestem pewien, że większość ludzi nazywa “energią”. Nie sądzę, żebym zaadoptował dodawanie masła do mojej rutyny kawowej, ale widzę, skąd pochodzą ludzie, którzy robią. Jeśli spróbuję jeszcze raz, mogę wybrać coś bardziej naturalnego niż olej MCT, i spróbuj dodać trochę mleka kokosowego.

Czy próbowałeś masła w swojej kawie? Czy pijesz “Kulę kuloodporną”?

(Zdjęcia: Chris Perez)