(Image credit: Alexis Buryk)

Szabatowa kolacja przychodzi raz w tygodniu. To 52 posiłki w ciągu roku, każda kolejna okazja, aby udoskonalić swoją imprezę przy obiedzie. I jak dowiedziałem się przez ostatnią dekadę, że organizuję szabatową kolację, świąteczny posiłek oferuje również możliwość podkreślenia sezonowych składników i kreatywności w kuchni.

(Image credit: Alexis Buryk)

Plan partii: nowoczesna letnia kolacja szabatowa

Koncentrując się na daniach z mojej książki kucharskiej Współczesne żydowskie gotowanie: przepisy i zwyczaje dla dzisiejszej kuchni, Niedawno urządziłam szabatową kolację inspirowaną latem z menu, które zachwyciło moich gości, i byłaby równie smaczna na każdą fetę w ciepłe dni.

Zaprosiłem kilku rodzin i przyjaciół, w tym Kelli, redaktora w The Kitchn. (Oczywiście, kolacja szabatowa jest zazwyczaj serwowana i spożywana po zachodzie słońca, ale kręciliśmy to w ciągu dnia ze względu na fotografię.)

(Image credit: Alexis Buryk)

Świeższe menu szabatowe na lato

Uwielbiam zupę z kurczaka i kugel z ziemniaków – oczywiście, że robię, kto by nie chciał? – ale jeśli chodzi o szabatową kolację, mam tendencję do zmęczenia się jazdą na rowerze przez ten sam zestaw tradycyjnych potraw tydzień po tygodniu. Oczekiwany posiłek wydaje się szczególnie duszący w miesiącach letnich, kiedy stoły na targu są jęczące pod naporem świeżych plonów..

Właśnie dlatego postanowiłem pozwolić letniemu błyszczeć podczas niedawnej szabatowej kolacji, którą odbyłem w Naf i pięknym domu Anny na Brooklynie. (Są dobrymi przyjaciółmi, regularnymi towarzyszami kolacji w piątek wieczorem, a także dzięki swojej koszernej, zrównoważonej firmie mięsnej Grow & Behold, która jest głównym źródłem wszystkich zakupionych przeze mnie mięsa).

(Image credit: Alexis Buryk)

Menu kolacji: świeże i letnie przepisy współczesnej kuchni żydowskiej

Niech pomyślałam, że mostek z żeberkami czeka aż do zimy. Teraz, gdy rtęć jest wysoka, a warzywa są nieprzyzwoicie piękne, nadszedł czas, aby ożywić lato przy stole szabatowym. Oto menu, które podawałem, z potrawami z Nowoczesna kuchnia żydowska.

Nowoczesna letnia kolacja szabatowa: menu

To menu służy sześciu osobom. Cukinię najlepiej spożywać tuż przed podaniem, chociaż wszystkie inne dania można przygotować z wyprzedzeniem.

Danie główne

  • Marokański kurczak z konserwowanymi cytrynami

Boczne Dania

  • Cukinia marynowana Cukinia
  • Orzechy sosnowe i Scallion Kuskus
  • Chała

Deser

  • Tarta brzoskwini i malin

(Image credit: Alexis Buryk)

Co nadchodzi w tym tygodniu

Od przepisów kulinarnych i tego, co warto wiedzieć o uczęszczaniu na pierwszą szabatową kolację, po zakupy na letni Szabat, w tym tygodniu czeka nas jeszcze więcej! Oto, co zobaczysz w najbliższych dniach:

  • Przewodnik po szabatowym przewodniku po raz pierwszy: Co jeśli zostaniesz poproszony o szabatową kolację i nigdy nie byłeś? Czy wiesz, czego się spodziewać? Co powinieneś zabrać ze sobą? I równie ważne, jakie rzeczy nie powinieneś brać ze sobą?
  • Przepisy: Przez cały tydzień będziemy dzielić wszystkie cztery przepisy, w dużej mierze od Nowoczesna kuchnia żydowska, goście zjedli na szabatowej kolacji.
  • Nasz szabatowy obiad z Nowoczesna kuchnia żydowska: Miej oko na pełny post imprezowy w środę.
  • Zakupy i przygotowanie do letniej szabatowej kolacji: Na szabatową kolację czeka pewna sztuka i nauka – i naprawdę każda kolacja. Wiedz, gdzie (rynek rolny vs supermarket) i kiedy zdobyć wszystko.

Fotografowane przez: Alexis Buryk
Śledź Alexis na Świergot & Instagram