Gdzie marnujesz jedzenie? Choć nie znosimy marnowania żywności, czasami wpadamy w te same pułapki – kupujemy za dużo jabłek na targu, zapominając o ładunku szpinaku w bardziej wyrazistej szufladzie. Próbowałem zidentyfikować miejsca, w których najczęściej się wymykałem, a dla mnie oznacza to sałatkę.

Oto jeden ze sposobów na eke trochę więcej wykorzystania z ładunkiem sałat zielonych i miejmy nadzieję uniknąć marnotrawstwa.

Uwielbiam sałatki, szczególnie ostre, takie jak rukola. Mam go dużo, ponieważ przez kilka dni będę jadł sałatkę na śniadanie, lunch i kolację. Ale czasami zaniedbuję moje sałatki, pozwalając im starzeć się i pożółknąć w lodówce. W zeszłym tygodniu na przykład wyjechałem na kilka dni i zapomniałem o tej ogromnej wannie rukoli. Kiedy wróciłem, szybko zamieniło się w stęchłe, pożółkłe i po prostu odrobinę obślizgłe na krawędziach. Ale nie chciałem tego wyrzucać – takie marnotrawstwo! Tyle sałatki!

Więc spróbowałem czegoś innego: podsmażyłem go z odrobiną masła i dużą ilością czosnku. Ta cała wanna z rukolą zwiędła w bardzo ładne danie dla dwojga, doskonale uzupełniając świeżego łososia, który jedliśmy obok niego. To było pyszne i nie trochę obślizgłe lub czerstwy-degustacja.

Może to również działać dla innych zielonych. Nawet sałata rzymska i lodowa są pyszne po szybkim smażeniu z czosnkiem i oliwą z oliwek. Stanowią wspaniały dodatek do porannego omletu lub wieczornej kanapki z serem z rusztu, a gotowanie ich zajmuje pięć minut.

Oczywiście, jeśli twoja torba z sałatką zmieni kolor na czarny i goopy, to prawdopodobnie nie będzie miało zastosowania. Ale jeśli jest na krawędzi, trochę zbyt pożółkłe na świeżą sałatkę, a następnie zrzuć ją na patelnię i ugotuj. Bez odpadów i dużo smaku.

Związane z: Wskazówki i porady: jak unikać marnowania jedzenia

(Zdjęcie: Faith Durand)