Czy wiesz, że karczochy mogą sprawić, że inne potrawy smakują słodko? Nigdy tego nie zauważyliśmy, ale artykuł w marcowym wydaniu magazynu Saveur wspomniał o fakcie związanym z parowaniem karczochów i wina. Teraz nie możemy się doczekać, aby zdobyć nasze świeże wiosenne karczochy, aby przekonać się o tym!

W artykule wyjaśniono, że karczochy naturalnie zawierają kwas zwany cynarin. W rzeczywistości nie posmakujecie cynaryna, ale powoduje to, że następny kęs tego, co jecie, smakuje nieco słodszy niż w przeciwnym razie.

Harold McGee wyjaśnia to zjawisko nieco dalej w swojej książce Na jedzenie i gotowanie. Mówi, że cynaryna hamuje twoje słodko-percepcyjne kubki smakowe. Kiedy bierzesz następny kęs jedzenia, cynarin zostaje zmyta, a nasz mózg interpretuje kontrast przed i po powodzi jako zalew słodyczy.

Najwyraźniej ten słodzący efekt utrudnia parowanie wina z karczochami i daje sommelierom ból głowy. Ale Saveur twierdzi, że można wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść i połączyć karczochy z winami, które mogłyby skorzystać z odrobiny dodatkowej słodyczy. Sugerują suche szampany i włoskie barbery.

Teraz, gdy wiemy o tym, chcielibyśmy również spróbować umyślnie parować karczochy z innymi potrawami i dodatkami, w których uderzenie słodyczy może działać dobrze. Wyobraźmy sobie, że jedliśmy kęs z gorzkiej zieleni po kilku karczochach, a może nawet pikantnym curry!

Jeśli sam spróbujesz eksperymentu, daj nam znać!

Związane z: Strange Foods: Miracle Fruit

(Zdjęcie: członek Flickr Cameron Nordholm na licencji Creative Commons)