Kilka lat temu zabieraliśmy miskę śmietany i rozproszyliśmy się. Kiedy wróciliśmy do miksera, bitej śmietany minęła puszyste szczyty i teraz był ziarnisty, wodnisty bałagan. Zepchnęliśmy to z obrzydzeniem, ale teraz naprawdę żałujemy, że tego nie zrobiliśmy. Czemu? Ponieważ to były początki masła!

Śmietana biczowana to zawiesina kuleczek tłuszczu i płynu na bazie wody. Kiedy zaczniesz go biczować, powietrze zostaje włączone do śmietanki, podczas gdy mechaniczne działanie piany faktycznie usuwa zewnętrzną powierzchnię kuleczek tłuszczu. Połączenie tych dwóch rzeczy powoduje, że krem ​​zmienia się z cieczy w ciało stałe.

Jeśli nadal będziesz smarował śmietanę poza punktem, w którym chcesz go umieścić na lodzie, struktura w końcu staje się tak destabilizowana, że ​​oddzielne globulki tłuszczu zaczynają tworzyć razem w stałą masę. Najpierw zobaczysz małe ziarenka “ziaren”, a następnie będą tworzyć większe i większe masy. Ta masa – masło! – wypiera wodną ciecz, a oryginalna zawiesina tłuszczu i płynu jest zepsuta. Odcedź płyn (lub zapisz go do pieczenia) i masz świeże masło!

Szybkość i skuteczność tego oddzielenia zależy od zawartości tłuszczu w oryginalnym kremu. Jeśli masz zamiar zrobić masło, spróbuj znaleźć krem, który ma co najmniej 35% tłuszczu, a najlepiej niehomogenizowany. Kremy o mniejszej zawartości tłuszczu będą trwać dłużej i wyprodukować mniej masła.

Czy kiedykolwiek robiłeś masło w domu, celowo lub nieumyślnie??!

Związane z: Zrób masło za funta w KitchenAid!

(Zdjęcie: członek Flickr Robert S. Donovan na licencji Creative Commons)