Słodkie ziemniaki są marzeniem warzywnika: co może być lepszego niż ziemniak, który smakuje jak cukierki? Ale słodkie ziemniaki nie są w ten sposób na początek. Potrzebują dodatkowej pomocy, aby przekształcić je ze skrobi w słodki – i nie mówimy o piankach lub syropie klonowym, albo!

Słodkie ziemniaki to głównie skrobia, tak jak każda inna bulwa magazynująca energię. I smakują tak dobrze, jak każda inna surowa bulwa, dopóki nie zaczniesz go gotować!

Jak tylko słodkie ziemniaki zaczną się nagrzewać podczas gotowania, specjalny enzym, szczególnie słodkich ziemniaków, zacznie działać. Enzym ten rozkłada bez smaku skrobię skrobiową na maltozę – innymi słowy, skrobia staje się cukrem. Maltoza jest tylko o jedną trzecią słodka jak cukier stołowy, ale to dla nas dużo słodkie!

W rzeczywistości możesz kontrolować, jak słodkie są twoje ziemniaki, jak je gotujesz. Harold McGee w Na jedzenie i gotowanie wyjaśnia, że ​​enzym staje się aktywny przy około 135 ° i zatrzymuje się na około 170 °.

Oznacza to, że jeśli będziesz piec swoje słodkie ziemniaki nisko i wolno, enzym będzie miał więcej czasu na zerwanie większej ilości skrobi, a gotowe ziemniaki będą bardzo słodkie. Jeśli ugotujesz ziemniaki szybciej (poprzez gotowanie na parze, pieczenie mniejszych kawałków lub jakąkolwiek inną metodę szybkiego gotowania), twoje ziemniaki będą w końcu mniej intensywnie słodkawe.

Czy lubisz słodkie ziemniaki? Jak lubisz je gotować?

Związane z: Dlaczego ten słodki ziemniak nie jest pomarańczowy?

(Zdjęcie: członek Flickr, Carl E. Lewis, na licencji Creative Commons)