Kiedy gotujemy duże kawałki mięsa, takie jak pieczeń lub indyk, zawsze mówiono nam, aby pozwolić, by mięso odpoczęło, zanim je pokroimy. To wydawało się dla nas dziwnym krokiem, zwłaszcza, że ​​w nas tkwiło przekonanie, że jedzenie nie powinno się zbyt długo. Poza tym nie chcesz tego podarować i od razu zacząć kopać?

Jak się okazuje, w rzeczywistości tak nie jest! Kliknij, aby zobaczyć, dlaczego…

Gdy mięso gotuje, włókna mięśniowe zaczynają się uginać, a woda zostaje wypchnięta. Ta wilgoć przesuwa się na zewnątrz w kierunku powierzchni mięsa, gdzie część z nich ostatecznie wyparowuje.

Kiedy wyjmiesz pieczeń z piekarnika, wilgoć w środku potrzebuje trochę czasu, aby ponownie rozprowadzić mięso. Jeśli odetniesz to od razu, płyn faktycznie się zbierze i twoja piękna pieczeń skończy się bardzo sucho. Pozwalając mu odpocząć, wilgoć zostaje ponownie wchłonięta, a mięso będzie miękkie i soczyste.

Jest też drugi powód, dla którego chcesz odpocząć. Duży kawałek mięsa będzie nadal gotował przez kilka minut po wyjęciu go z piekarnika. Nazywane jest to gotowaniem na parze i dlatego wiele przepisów mówi o tym, aby wyjąć mięso z pieca, zanim mięso się ugotuje.

Po wyjęciu go z piekarnika rozłóż mięso w folii, aby utrzymać ciepło mięsa po osiągnięciu szczytowej temperatury wewnętrznej. Czas spoczynku dla danego kawałka mięsa lub techniki gotowania będzie różny, chociaż zwykle wynosi od 10 do 20 minut. Twój przepis będzie dla ciebie najlepszym referencją.

Więc powstrzymaj się od cięcia pieczeni od razu, pozwól, aby wylądowała na twoim kontuarze, podczas gdy ty rozpychasz bajeczny sos lub kładziesz ostatnie szlify na bocznym naczyniu, a następnie kroisz w niego tuż przed podaniem!

Podobne przepisy:
Jak upiec kurczaka, Zuni-Style
Spice-Seared Boneless Noga Baranka
Polędwica z grilla ze skwarkami z mączkami kukurydzianymi
(Źródło zdjęcia: AllPosters.com)