Wszyscy wiedzą o Jägermeister, ale co z innymi niemieckimi alkoholami ziołowymi? Jak się okazuje, Jäger to tylko wierzchołek góry lodowej. Kräuterlikör, czyli likiery ziołowe, istnieją już od średniowiecza, kiedy mnisi opracowali mikstury alkoholowe, aby zwalczyć różne dolegliwości. Niektórzy ludzie naprawdę lubili ten leczniczy smak i narodziła się tradycja.

Z barmanami rzucającymi spojrzenie na cały świat na kolejną wielką rzecz w koktajlach, zakładam, że niemieckie bittery są na granicy międzynarodowego renesansu.

W międzyczasie jest Underberg.

(Źródło zdjęcia: Amazon)

Czym jest Underberg?

Underberg to ziołowy bitter o silnym, lukrecjowym aromacie, który rozwija się od 1846 roku – i łatwo dostrzec jego urok. Napój pakowany jest w pojedyncze butelki z pojedynczym ujęciem i mały zielony wierzchołek zawinięty w papier. Warto jednak zauważyć, że w Niemczech słodkie opakowanie nie jest “rzemieślnicze” tak bardzo jak “down-market”; znajduje się obok kasy w supermarketach z gumą do żucia.

Mimo to miniaturowe butelki raczej urocze, a następnie są potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z popping jeden po zjedzeniu zbyt dużo sznycla i sałatką ziemniaczaną. Wygląda na to, że jest to skuteczny digestif, chociaż istnieje pewna ambiwalencja dotycząca właściwości dających zdrowie. To dlatego, że korzyści zdrowotne z Underberg są, no cóż, wątpliwe. Underberg był prawie nie dopuszczony do reklamowania za pomocą sloganu “Na całym świecie w służbie wellness!” ponieważ ziołowe gorzkie zegarki sięgają 44 procent alkoholu. Tak, to w zasadzie woda przeciwpożarowa.

Niemniej jednak niektórzy pozostają adament. “Jestem absolutnie przekonany, że to jest bardzo zdrowe” – upierał się przyjaciel, gdy pytałem o popularną markę. I nie zaszkodzi spróbować, prawda?

Jak pić Underberg

Na etykiecie napisano, że Underberg ma być zrobiony “na raz i szybko”, a metoda “z dołu do góry” jest zdecydowanie najczęstszą metodą picia tego mocnego materiału – ale to nie jedyny sposób.

Słyszałem o barach, które służą goryczkom w popijającym kieliszku, i ponieważ amerykańskie bittersy mogą być zaskakująco trudne do zdobycia w Berlinie, bardzo lubiłem robić Manhattan z pół kadłuba Underberga w miejsce goryczy Angostury lub Peychauda. Tak tak wiem; łamie zasady “wszystko na raz i szybko” Underberga, a podwojenie gorzkości wprowadza pewien chaos do klasycznej formuły na Manhattanie, ale wcale nie jest takie złe. Spróbuj; może Ci się spodobać.

Gdzie znaleźć Underberg

Underberga znajdziesz w sklepach specjalistycznych i za barem w wielu miastach USA, szczególnie w miejscach, w których przez lata mieszkało wielu niemieckich imigrantów. Możesz również kupić go online, zgadłeś, Amazon.

Kup: Underberg 12-Pack, 16,50 USD w Amazon