Kiedy po raz pierwszy przeprowadziłem się do Wielkiej Brytanii w 2005 roku, spędzałem dużo czasu na nawigowaniu korytarzami sklepu, wyszukiwaniu składników, ustalaniu pomiarów metrycznych i testowaniu nowych produktów, szczególnie pod kątem podjadania. Ten ostatni kawałek był jedną z najlepszych części życia emigrantów.

Ameryka może być znana z fast-foodów, ale Wielka Brytania zna też przekąski. I chociaż mogą nie mieć każdego sezonowego smaku M & Ms, Brytyjczycy mają czekoladowe cukierki, które sprawią, że będziesz się zastanawiać, czy M & Ms powinni nawet dzielić tę samą półkę. Ich chipsy ziemniaczane (lub chipsy, jak je nazywają) mają trochę zwariowanych smaków, a nawet tradycyjne chipsy z soli i octu sprawiają, że wersja substandardowa smakuje blado w porównaniu z innymi.

Opcje przekąsek w brytyjskich sklepach spożywczych przekraczają tradycyjne chipsy i słodycze. Jakość i dostępność świeżych, gotowych do spożycia produktów – nawet w lokalnych supermarketach non-rzemieślniczych w całym kraju – jest cudowna. Sekcja piekarnicza rywalizuje z piekarniami bougie pod względem smaku i selekcji oraz za jedną czwartą ceny. Delikatesy są ciężkie na mięso i ciasto, co jest w porządku przeze mnie. (Ale powinienem zaznaczyć, że U.K. ma również wiele opcji przekąsek przyjaznych dla wegetarian.)

Istotny jest dostęp do przekąsek i świeżej żywności. Tak ważne, że w Wielkiej Brytanii można znaleźć mniejsze wersje swoich krajowych sieci supermarketów na dworcach kolejowych, przystankach do odpoczynku na autostradach i lotniskach. W każdym momencie, nawet w sobotnią noc, czekając na ostatni pociąg do domu, najdłuższe linie znajdują się w mini marketie. Wygląda na to, że wszyscy zgadzamy się, że nie można zakończyć dobranoc bez bufetu z przekąskami.

Oto 10 gotowych do spożycia opcji na następny dojazd do domu.

Post udostępniony przez Ebony-Jewel Rainford-Brent (@ebonyjewelrainfordbrent) na

1. Mini Cheddars

Miłośnicy Cheez-It mogą znaleźć w tych krakersach nową przekąskę. Bez jasnopomarańczowego zabarwienia i gładszej konsystencji niż krakersy, torba Mini Cheddarów Jacoba z pewnością zachwyci, gdy szukasz czegoś słonego. Przyjeżdżają nawet do Stilton i Red Leicester, jeśli chcesz uzyskać mocniejszy smak sera.

Post udostępniony przez Dargie Lynch (@ dargie.lynch) na

2. Rolka kiełbasy

Indywidualne wielkości paszteciki z mięsem i bułki obfitują w Wielkiej Brytanii, ale nic nie jest dostatecznie miarowe aż do bułki kiełbasianej. Przyprawione mięso z kiełbasy zapakowane w maślane, kruche ciasto i sprzedane już ugotowane, ten brytyjski klasyk z pewnością przyćmiewa swoją kuzynkę, amerykańską świnię w kocu.

Post udostępniony przez thomasandrewstagles (@ abadsinger101) na

3. Monster Munch

Te chrupiące przekąski na bazie kukurydzy są w kształcie “potwornych stóp”, które podobno są przeznaczone dla dzieci, ale gdy pojawiają się smaki takie jak marynowana cebula i flamin ‘hot, musisz się zastanawiać. Ale nie poświęcaj zbyt wiele czasu na zastanawianie się nad tym. Po prostu je.

Post udostępniony przez Lucy Alexandra (@lucyxalexandra)

4. Skręty serów

Znalezione w dziale piekarskim te skręcone ciasta są pokryte serem i mają nutę musztardy. Wciąż ciepło z pieca lub jedzone kilka godzin później, to pikantne pieczone dobre czuje się jak zaszaleć, ale kosztuje znacznie mniej niż to, co zapłacisz w kawiarni.

Post udostępniony przez Arica Leunga (@aricleung) w dniu

5. Flapjacks

Nie mieszaj się – to nie są naleśniki. Te batony owsiane są podobne do batoników muesli, ale złoty syrop, z którego są zrobione, daje słodki, karmelowy smak i miękką, ciągnącą się teksturę. Często można znaleźć wariacje na temat tradycyjnego flapjack, z dodatkiem rodzynek lub mojego ulubionego kawałka belgijskiej czekolady.

Post udostępniony przez britchick512 (@ britchick512)

6. Hula-hoop

Smak tej popularnej brytyjskiej przekąski przypomina Potato Stix, ale kształty obręczy sprawiają, że podjadanie jest jeszcze bardziej zabawne. Nie możesz ich jeść bez uprzedniego wkładania kilku palców. Smakuje od mięsa (pieczona wołowina) do tandetnego (ser i cebula), ale oryginalny jest wszystkim, czego potrzebujesz.

Post udostępniony przez Petera (@peteeats) na

7. Zarysowania wieprzowiny

Niezależnie od tego, czy wybierzesz popularnego pana Porky’ego, czy rzemieślnika marki pana Trottera, jedno jest pewne – nie będziesz mógł wrócić do jedzenia amerykańskich skórek wieprzowych. Brytyjskie skórki wieprzowe, na dobre i na złe, wyglądają tak, jak są – chrupiąca skórka wieprzowa. Mają mniej skórek styropianowych, które można znaleźć w Stanach Zjednoczonych, i znacznie więcej smaku chrupkości (lub mniej powietrza, więcej smaku, w skrócie).

Post udostępniony przez Charliego Robinsona (@charlierobinson__) w dniu

8. Jaffa Cakes

Myślę, że brytyjskie słowo “moreish” musiało zostać stworzone dla tych ciasteczek / ciastek o smaku czekoladowym, o pomarańczowym smaku i galaretce (ich klasyfikacja jest długotrwałą dyskusją w Wielkiej Brytanii). Niezależnie od tego, czym one są, nie będziesz w stanie przestać ich jeść. Ale to jest w porządku, ponieważ jeśli chodzi o słodkie przekąski, ciasto Jaffa ma tak niską kaloryczność, że jest to praktycznie dieta.

Post udostępniony przez Erah Muncaster (@simplyerah) na

9. Pork Pie

Składa się z pokrojonej wieprzowiny i galaretki wieprzowej w pełni uformowanej w cieście z gorącej wody, a wieprzowina jest brytyjskim przysmakiem – i smakuje lepiej, niż się wydaje. Serwowane na zimno i często widziane obok wspomnianego wcześniej bułeczki z kiełbasą na pikniku i w supermarketach, mini-paszteciki wieprzowe są świetną przekąską, kiedy chcesz czegoś serdecznego.

Post udostępniony przez gavinmatador (@matador_official)

10. Teakakes Tunnocka

Teacake ma wiele znaczeń w Wielkiej Brytanii, szczególnie w regionie, ale jeśli potrzebujesz poczęstunku, znajdź Tunnocka. Ich teacakes mają podstawkę z ciastkami pod warstwą jasnego, marshmallowowego nadzienia i są całkowicie pokryte czekoladą. Najczęściej znajdują się w pudełku po sześć i obiecujemy, że nie będziemy wiedzieli, czy je wszystkie.