Czytając ten post, jestem w trakcie wizyty w regionach winiarskich Mosel, Rheingau i Pfalz w Niemczech. Miałem romans z niemieckim Rieslingiem od ponad dziesięciu lat, więc jest to wspaniały tydzień. W przeciwieństwie do Chardonnay czy Pinot Grigio, które zdają się być bardzo atrakcyjne, Riesling, zwłaszcza niemiecki Riesling, zdaje się należeć do dwóch bardzo odrębnych i odrębnych obozów – tych, którzy absolutnie kochają wina i tych, którzy w ogóle ich nie biorą. W jakim obozie siedzisz??

Jak czujesz się o niemieckich Rieslingach?

Często się zastanawiałem, dlaczego niemiecki Riesling wydaje się podsycać taką debatę. Być może dlatego, że ludzie nie lubią odurzającego stylu wielu win? A może jest to orzeźwiająca kwasowość, dla której znane są niemieckie wina Riesling? A może nadal jest to straszna złożoność etykiet, które mogą być nieczytelne, chyba że zna się na niemieckim prawie wina. Jakiś czas temu napisałem post o demistyfikacji niemieckiej marki. Może to może dać wskazówki w tej sprawie.

Będąc tutaj, odwiedzam wiele różnych winiarni, aby lepiej zrozumieć subtelne różnice glebowe, klimatyczne i kulturowe między tymi różnymi regionami, które przejawiają się w końcowych winach. Oczekuję, że po powrocie opublikuję informację o podróży.

Tymczasem warto zauważyć, że sprzedaż wina Riesling w Stanach Zjednoczonych wciąż rośnie, ponieważ coraz więcej osób pijących wino odkrywa delikatność, czystość i mineralną ekspresję, jaką jest Riesling. Ponadto coraz więcej niemieckich posiadłości produkuje styl trocken (suchy), który może być bardziej wszechstronnym winem przy stole i ma szerszy urok.

Tymczasem chciałbym usłyszeć od naszych czytelników na temat Rieslinga – zarówno gorliwego kibica, jak i tych, którzy wolą unikać tych win!

Świetna jakość niemiecki Rieslings

Do przyszłego tygodnia mamy świetne niemieckie Rieslingi, które są pyszne i mogą cię nakłonić do obozu dla fanów.

2007 Graff Riesling, Qualitatswein, Mosel, 11 USD – Ładne aromaty wiosennych kwiatów i owoców pestkowych. Średnio słodkie, ale bardzo dobrze zbalansowane z ostrą kwasowością. Soczysty i orzeźwiający z dużą ilością cytrusowych, kamiennych i owocowych smaków sadów. Łatwe picie.

2008 Hooked Riesling, Qualitätswein Nahe, Niemcy, 11 USD – Smacznie owocowy i chrupiący. Wino to jest lekko wytrawne i pełne żywych, młodzieńczych smaków brzoskwini, moreli z nutą jabłka, melona i atrakcyjnych nut mineralnych o soczystym wykończeniu. Łatwe picie i wspaniała etykieta! (Zobacz obrazek powyżej).

2007 Sybille Kuntz Riesling Kabinett Trocken, Mosel, Niemcy, 20 USD – Trochę droższy, ale warty i mocny faworyt w naszym domu. Suche i dość ładnie skoncentrowane. Ostry i świeży z warstwami owoców pestkowych, białych kwiatów i mineralnej kruszywa. Lekko-średnie ciało.

2009 Blüfeld Riesling, Mosel, 10 USD – Fantastyczna żywa niebieska butelka i nowoczesne etykiety. Chociaż słodki styl jest dość słodki, jego pikantna kwasowość nadaje mu świetnego szkieletu. Przepyszne, soczyste i pełne żywych aromatów brzoskwini, mango, moreli i nut kwiatowych jabłoni.

2009 Cupcake Vineyards Riesling Qualitätswein Mosel, Niemcy, 12 USD – Wibrujące aromaty owoców cytrusowych, moreli i kandyzowanych brzoskwiń z nutą świeżo skoszonej trawy. Wysuszony i pikantny na podniebieniu z cytrusową sałatą z cytryn, limonek, mandarynki i grejpfruta. Niuans miodu na finiszu. Lekkie i łatwe do picia.

Mary Gorman-McAdams, DWS, jest nowojorskim pedagogiem wina, niezależnym pisarzem i konsultantem. Ukończyła Wine & Spirits z Wine and Spirits Education Trust (WSET) i jest kandydatem do programu Master of Wine.

Związane z: Lekkie wino alkoholowe: niemiecki Riesling Kabinett

(Images: Wines of Germany, Destination Riesling, Mary Gorman i strony producentów).