Skąd się wzięła ta trzepaczka? W Stanach Zjednoczonych debiut whisky i wynikająca z tego popularność można przypisać występowi telewizyjnemu Julii Child w 1963 roku (jej pierwszym w historii), kiedy wymachiwała trzepaczką i wściekle ubita białkami jajka w puszysty szał. Ale oczywiście narzędzie było na długo przed Julią.

W krótkim artykule dla The New York Times, Pagan Kennedy pisze, że whisk toczy się aż do 1600 roku. Oczywiście w tamtych czasach było to bardziej drewniane szczotki. (Pagan zauważa, że ​​jedna z wczesnych receptur wymaga bicia składnika za pomocą “dużej brzozowej pręciki”). Ale trzepaczka do drutu, opracowana przez “kochających gadżet wiktoriańczyków”, pojawiła się dopiero w XIX wieku..

Mimo to to Julia Child sprawiła, że ​​śmigło stało się niezbędnym narzędziem kuchennym w amerykańskich kuchniach. Ona nie tylko nauczyła kucharzy domowych, jak kupić właściwą whisk, ale także jak “władać nią z trzaskiem nadgarstka”.

I ciekawa uwaga: najwyraźniej Chuck Williams, założyciel Williams-Sonoma, wyposażył swój (wtedy) nowy sklep w wiele przyborów i rzeczy, które Julia poleciła!

Czytaj więcej: Kto to zrobił? | The New York Times

Związane z: The How’s and Why of Whisking by Hand

(Zdjęcie: Anjali Prasertong)